Megérkeztek Londonba az eltérített szaúdi gép utasai<br/>

Vágólapra másolva!
Hétfő délelőtt egy charter gép fedélzetén megérkezett Londonba a hétvégén eltérített szaúdi utasszállító gép 86 utasa, köztük 40 brit állampolgár. A szaúdi légitársaság Rijád-London között közlekedő járatát szombaton délután térítette Bagdadba két szaúdi férfi. A gépeltérítők, akik állítólag a dzsiddai repülőtér biztonsági szolgálatának alkalmazottai, négyórányi alkudozás után elengedték a repülőgép 90 utasát és a személyzetet, és megadták magukat az iraki hatóságoknak.
Vágólapra másolva!

A Scotland Yard különleges egységének nyomozói minden utast kikérdeznek a gépeltérítés körülményeiről. A brit külügyminisztérium tájékoztatása szerint a brit hatóságok pontos képet szeretnének kapni arról, mi történt is valójában.

A szaúdi légitársaság Rijád-London között közlekedő járatát szombaton délután térítette Bagdadba két szaúdi férfi. A gépeltérítők, akik brit lapértesülések szerint a dzsiddai repülőtér biztonsági szolgálatának alkalmazottai, négyórányi alkudozás után elengedték a repülőgép 90 utasát és a személyzetet, és megadták magukat az iraki hatóságoknak. Mint elmondták, a gépeltérítéssel a szaúdi rendszer általuk megalázónak nevezett emberi jogi politikája ellen tiltakoztak, az ellen, hogy a szaúdiak többségét hátrányos megkülönböztetés éri az oktatás, az egészségügyi ellátás területén.

Az utasok beszámolója szerint többségük egészen addig nem tudott a repülőgép eltérítéséről, amíg nem szálltak le Bagdadba, és a pilóta nem közölte velük, hogy az iraki főváros légikikötőjében tartózkodnak. Az út során egyáltalán nem érezték az erőszak jeleit a repülőgépen, nem tudták, hogy a gépeltérítők az utasszállító felrobbantásával fenyegetőztek.

A szabadon engedett utasokat vasárnap este visszaszállították Rijádba, ahonnan 86-an hétfőn egy charter gép fedélzetén hazaérkezhettek Londonba. Négy utas Damaszkuszba tartott.

Robin Cook brit külügyminiszter még vasárnap üdvözölte a géprablási kísérlet rendeződését. Újságíróknak adott nyilatkozatában azonban nem volt hajlandó köszönetet mondani az iraki hatóságoknak a gyors megoldásért, mondván, hogy Bagdad nem tett mást, mint nemzetközi kötelezettségét teljesítette, amikor őrizetbe vette a géprablókat, és elengedte a szaúdi repülőgépet. A brit hatóságok attól tartottak, hogy a Bagdadban leszállt utasszállítógép elengedését Szaddám Huszein iraki elnök esetleg felhasználja a Nyugattal folyó egyezkedéséhez az Irakkal szembeni nemzetközi szankciók feloldása ügyében. London a repülőgép leszállásának pillanatától kapcsolatban volt az iraki hatóságokkal orosz diplomaták révén, akik a brit-iraki diplomáciai kapcsolatok híján Nagy-Britannia hivatalos képviseletét látják el Bagdadban.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.16.)