Az izraeliek szerint kudarc fenyegeti a válságcsúcsot<br/>

Vágólapra másolva!
A hajnalig tartó egyeztetés nem hozott eredményt a közel-keleti csúcstalálkozón, a felek eddig nem tudtak megállapodni a tűzszünetről és a zárónyilatkozat szövegéről. Hírügynökségi forrás szerint Arafat ragaszkodik ahhoz, hogy nemzetközi tényfeltáró csoport vizsgálja ki a kirobbant erőszak okait, Izrael azonban csak az Egyesült Államok vezette szakértői bizottság létrehozását hajlandó elfogadni.
Vágólapra másolva!

Az egyiptomi közel-keleti válságcsúcson részt vevő izraeli küldöttség magas rangú tagjai szerint a sarm-es-sejki egyeztetések közel állnak az összeomláshoz. Ugyanis a hétfőn délutáni és esti többórás kétoldalú tárgyalások ellenére sem jutott egymáshoz közelebb a közvetítők útján érintkező izraeli és palesztin fél. Éjfél után is folytatódtak az egyeztetések, de kedden hajnalig a felek nem tudtak megállapodni a tűzszünetről. A Fehér Ház illetékese szerint Izrael, a Palesztin Autonómia, az Egyesült Államok és Egyiptom külügyminisztere három munkatárgyalást is lebonyolított, mégsem tudott megegyezni a zárónyilatkozat szövegében.

Az ITAR-TASZSZ jelentése szerint Ehud Barak izraeli miniszterelnök visszautasította az ENSZ-nek azt a javaslatát, hogy állítsanak fel nemzetközi bizottságot a Ciszjordániában lezajlott erőszakos cselekmények kivizsgálására. Továbbá az az elgondolást is, hogy a válságért a felelősséget az ellenzéki Likud vezetőjére, Ariel Saronra hárítsa, aki a Templomhegyen tett szeptember 28-i demonstratív látogatásával összecsapásokat robbantott ki Jeruzsálemben, a Gáza-övezetben és a Jordán folyó nyugati partján.

A palesztinok viszont nem voltak hajlandóak annak az izraeli indítványnak az elfogadására, hogy minden előfeltétel nélkül felújítsák a kétoldalú béketárgyalásokat.

Az AP jelentése szerint Arafat ragaszkodik ahhoz, hogy nemzetközi tényfeltáró csoport vizsgálja ki a kirobbant erőszak okait, Izrael azonban csak legközelebbi szövetségese, az Egyesült Államok vezette szakértői bizottság létrehozását hajlandó elfogadni. Barak pedig azt követeli, hogy vessenek véget az izraeli katonák és polgári lakosság elleni palesztin támadásoknak, és újra csukják rács mögé a Hamász és az Iszlám Dzsihád szervezet múlt héten szabadon engedett szélsőségeseit.

Clinton a kora reggeli órákban utoljára találkozik Arafattal és Barakkal, és délelőtt 10 órára tűzték ki a záróülést. Azt nem tudni, hogy a palesztin és az izraeli politikus leült-e egymással négyszemközti eszmecserére, a Mubarak által adott fagyos légkörű vacsorán mindenesetre nem szóltak egymáshoz egy szót sem - írta a Reuters.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 12.)