Lassan haladnak a tárgyalások Sarm el-Sejkben<br/>

Vágólapra másolva!
"Szerény mértékű előrehaladásról" számolt be a Sarm el-Sejkben zajló közel-keleti békítő tárgyalásokon jelen lévő Javier Solana egy francia rádióadónak adott kedd reggeli nyilatkozatában. Hubert Védrine francia külügyminiszter, az egyezkedések előtt álló hatalmas akadályok dacára nem lát más lehetőséget, mint a tárgyalások folytatását.
Vágólapra másolva!

Solana, az Európai Unió külpolitikai és biztonsági főképviselője, aki az unió küldötteként jelen van a vörös-tengeri egyiptomi üdülőhelyen hétfőn kezdődött nemzetközi egyeztető találkozón, a Europe-1 adónak nyilatkozva azt mondta el, hogy az izraeli és palesztin oldal között közvetített alkudozások igen kemények, mivel a Í"felek között óriási a bizalmatlanság". Solana szerint a legnagyobb akadály a palesztin területeket blokád alatt tartó izraeli egységek korábbi pozícióikba való visszavonásának kérdésében mutatkozik. Palesztin részről - mint Solana jelezte - ehhez a feltételhez kötnék a tűzszünet elrendelését "hisz fel kellene mutatniuk valamit" a megegyezés ára gyanánt.

Hubert Védrine, a francia diplomácia vezetője a Le Monde keddi számában közölt interjúban szintén a helyzet szélsőséges eldurvulása okozta bizalomvesztés légkörében kezdődött egyezkedések nehézségeiről szólt, de egyértelművé tette azt az álláspontját, hogy
a két félnek nincs más választása, mint a párbeszéd felújítása.

A francia külügyminiszter arra számít, hogy a sarm el-sejk-i eszmecseréken létrejön a megegyezés az erőszak megállításáról, a nyugalom helyreállításáról. Értékelése szerint a két közel-keleti szereplő nem azonos helyzetben van. Az egyik oldalon egy állam áll, mely rendelkezik az őt megillető összes eszközökkel, a másik fél csak egy államszerűen működő intézményrendszer. De mindkét oldalnak el kell végeznie a munka ráeső részét. Védrine szerint az izraelieknek valamilyen módon eleget kell tenni azon palesztin követelésnek, amely arra irányul, hogy megtalálják azt a mechanizmust, amely az indulatok és erőszak elszabadulásának kiváltó okait feltárhatja. A csúcs másik feladata, hogy lehetővé tegye a lényegi tárgyalások újraindítását, s ez a két téma összefügg - vélekedett a francia külügyminiszter.

Védrine hozzáfűzte, hogy a két érintett oldalnak nincs más választása, mint a Camp David-i folyamat folytatása, a tárgyalások újrakezdése. Tudomásul kell venniük - jelentette ki -, hogy az adottságokat nem tudják megváltoztatni: a Közel-Kelet szóban forgó területén mindig két nép fog egymás mellett élni.

(MTI)

Ajánló:

(2000.10.12.)

Korábban:

(2000.10.17.)