Megállapodás jött létre a tűzszünetről Sarm el-Sejkben<br/>

Vágólapra másolva!
A Sarm el-Sejk-i közel-keleti csúcs résztvevői megállapodásra jutottak arról, hogy haladéktalanul véget vetnek az erőszaknak, Izrael feloldja Ciszjordánia és a Gáza övezet zárlatát, megnyitják a gázai repülőteret. A két fél hozzájárult egy ténymegállapító bizottság megalakításához is.
Vágólapra másolva!

Bill Clinton amerikai elnök bejelentette: az Egyesült Államok két héten belül konzultál az izraeli és palesztin féllel a közel-keleti tárgyalások folytatásáról.

Vlagyimir Putyin orosz elnök nem tekinti kudarcnak a sarm-es-sejki csúcsot, mert szerinte mindig hasznosak azok az erőfeszítések, amelyek a béke és az egyetértés kialakítására irányulnak. Az orosz államfő nem utazott el az egyiptomi közel-keleti csúcsra, noha a hét végén még az orosz külügyminisztérium külön közleményében valószínűsítette részvételét, később viszont Igor Ivanov külügyminiszter azt állította, hogy Oroszország nem is kapott hivatalos meghívót.

Putyin a csúcs eseményei kapcsán úgy fogalmazott, hogy a felek "kísérletet tettek a szembenállás beszüntetésére", és a tárgyalások résztvevői "politikai és állampolgári bátorságról tettek tanúbizonyságot". "Így nem a negatívumokat kell keresni - amelyek mindig is vannak az ilyen tárgyalásokon -, hiszen a békéhez vezető út tele van tövisekkel" - mondta az orosz elnök, egyértelműen kedvező jelnek minősítve, hogy a tárgyalások idején csökkent a szembenállás szintje.

Igor Ivanov orosz külügyminiszter kedden Moszkvában megerősítette, hogy Oroszország érdekelt a sarm-es-sejki tárgyalások sikerében. Azt mondta: Moszkva - amely tevékenyen részt vett a csúcs diplomáciai előkészítésében - elégedett lesz, ha a megbeszélések olyan konkrét eredményekkel zárulnak, amelyek lehetővé teszik az erőszakos cselekmények megfékezését a térségben. Ivanov úgy vélte, hogy ezt követően válik majd lehetségessé a madridi békefolyamat, a rendezési erőfeszítések felújítása.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 17.)