Romániában napirendre tűzték a kisebbségi nyelvhasználat megvitatását<br/>

Vágólapra másolva!
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség képviselőházi csoportjának kitartó követelésére a képviselőház napirendjén az első helyek egyikére került a helyi közigazgatási törvény tervezetének vitája, amely a kisebbségi nyelvhasználat bevezetését irányozza elő. Az RMDSZ törvényhozói egyhetes bojkott után kedden ismét részt vettek a testület munkájában.
Vágólapra másolva!

A képviselőház kedden nem jutott túl a törvény tervezetének általános vitáján, mivel az ülést létszámhiány miatt idő előtt bezárták. A törvény ellen rendkívül heves támadást intéztek a szélsőségesen nacionalista Nagy Románia Párt (PRM) képviselői, akik szerint alkotmányellenes az, hogy mindazokon a településeken, ahol valamely nemzeti kisebbség aránya a lakosságon belül eléri a 20 százalékot, a helyi közigazgatásban az adott nemzeti kisebbség anyanyelve is használható.

A PRM képviselői szerint a román alkotmány csak egy hivatalos nyelvet ismer el, a románt, és megengedhetetlen, hogy egyes helyeken "akár négy hivatalos nyelv is használatos legyen".

Birtalan Ákos RMDSZ-képviselő az alkotmányos kifogásokra a román alkotmánnyal válaszolt, mivel annak 20. cikke kimondja, hogy az állampolgárok jogait és szabadságát az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata, valamint azon nemzetközi megállapodások szellemében kell értelmezni és alkalmazni, amelyekhez Románia csatlakozott.

(MTI)