Vágólapra másolva!
Raoul Wallenberget, aki a II. világháború idején százezer magyar zsidót mentett meg a náci megsemmisítőt táboroktól, az oroszok azért vették őrizetbe, mert szabálytalan katonai csajkája volt. Legalábbis ezt állította az ukrán Bohdan Tarnovszki az orosz televíziónak adott nyilatkozatában. A férfival állítólag aláírattak egy okmányt arról, hogy senkinek sem beszél Wallenbergről.
Vágólapra másolva!

Bohdan Tarnavszki ukrajnai lakos az orosz tévében beszámolt arról, hogy ő vette őrizetbe Wallenberget Budapesttől 80 kilométerre, és később átadta foglyát a szovjet hírszerzésnek. "Azt mondtam neki, hogy kezeket fel - emlékezett vissza Tarnavszki. Nem engedelmeskedett, ezért rákiáltottam, hogy dobja el a csajkáját és tegye fel a kezét", és ekkor már szót fogadott. Wallenberg azért vált gyanússá számára, hogy csajkája nem volt az a szabványos, katonai - mondta az ukrán férfi, aki később rájött, hogy Wallenberg nem beszél sem magyarul, sem csehül.

Akkoriban nem tudta, hogy Wallenberg zsidókat mentett meg. Megállapította, hogy foglyát Wallenbergnek hívják, amikor ruháját átkutatva svéd és belga útleveleket talált a kabátjába varrva. "Amikor a szovjet hírszerzésnek átadtam, úgy hallottam, hogy Moszkvából repülőgép érkezik érte" - mondta.

Tarnovszki beszámolt arról is, hogy annak idején egy okmányt írattak alá vele arról, senkinek sem beszél Wallenbergről.

A szovjetek azért tartóztatták le Wallenberget, mert azt gyanították róla, hogy kém. Svéd tisztviselők valószínűtlennek tartják, hogy Sztálin közvetlen parancsa vagy hallgatólagos utasítása nélkül a szovjetek őrizetbe vettek volna egy külföldi diplomatát. Az ügyben vizsgálódó
orosz-svéd bizottság ez év novemberében hozza nyilvánosságra kutatásainak eredményét.

Korábban szovjet tisztviselők éveken át azt állították, hogy Wallenberg szívrohamban hunyt el 1947-ben, 35 éves korában. Egyes orosz források szerint Wallenberg életének - az akkori idők gyakorlatának megfelelően - halálos injekcióval vetettek véget, bár volt foglyok elmondták, hogy a svéd diplomatát még 1950-ben is látták élve.

(MTI)

Ajánló:

Ember Mária írása.