Lemondott a japán kormány<br/>

Vágólapra másolva!
A japán kormány miniszterei kedden benyújtották lemondásukat Mori Josiro miniszterelnöknek. Az elnök még a nap folyamán nyilvánosságra hozza új kabinetje tagjainak névsorát. Az áprilisban hivatalba lépett miniszterelnök immár második alkalommal alakítja át kormányát.
Vágólapra másolva!

A japán kormány miniszterei kedden benyújtották lemondásukat Mori Josiro miniszterelnöknek, megnyitva ezáltal hivatalosan is az utat a tervezett kormány-átalakítás előtt. Mori Josiro még a nap folyamán nyilvánosságra hozza új kabinetje tagjainak névsorát. Az áprilisban hivatalba lépett miniszterelnök immár második alkalommal alakítja át kormányát.

Kiszivárgott hírek szerint ezek után sem várható nagyobb átrendeződés a japán politikában. A kulcsminiszterek közül helyén marad például Kono Johei külügy-, Mijadzava Kiicsi pénzügy- és Hiranuma Takeo nemzetközi kereskedelmi és ipari miniszter is. Távozik viszont posztjáról Szakaija Taicsi, a Gazdaságtervezési Hivatal vezérigazgatója - ő nem kíván tovább részt venni a kormány munkájában.

Japán sajtóértesülések szerint Hasimoto Rjutaro volt miniszterelnök ugyanakkor elfogadta a felkérést, hogy legyen tagja az új kabinetnek. Hasimoto nagy meglepetést okozó döntésével megtámogathatja Mori Josirót, javítva esélyeit arra, hogy legalább a következő pénzügyi év költségvetésének elfogadásáig hivatalában tudjon maradni. Megkezdődik a kabinet karcsúsítása, amely eredményeként a jelenlegi 22 miniszteri posztot 17-re csökkentik. (Több tárcát összevonnak, illetve újabbakat hoznak létre.) Másrészt a kormányfő megpróbálja megerősíteni tekintélyét és népszerűségét, amely romokban hever több balul elsült nyilatkozata, illetve pártja egy részének nyílt színi lázadása miatt.

A közvélemény-kutatások szerint az utóbbi évek legnépszerűtlenebb miniszterelnökének húsz százalék alá esett a támogatása a választópolgárok részéről. Sokan úgy látják, Mori Josiro nem elég erős ahhoz, hogy véghez vigye a szükséges lépéseket a második világháború utáni legsúlyosabb gazdasági recesszióból kilábalni igyekvő japán gazdaságban.
Szakértői vélemény szerint a kormány átalakítása több célt is szolgál. Egyrészt elébe menve a januárban életbe lépő adminisztratív reformnak

(MTI)

Ajánló: