Csehországban visszaadják az eredeti tulajdonosok rokonainak, a nácik által elrabolt, majd államosít

Vágólapra másolva!
A cseh múzeumok visszaadják az eredeti tulajdonosok hozzátartozóinak vagy leszármazottainak azokat a műtárgyakat, amelyeket a nácik raboltak el, majd a II. Világháború után államosítottak, s jelenleg is az állam tulajdonában vannak. Mintegy 7000 műtárgyról visszaadásáról lehet szó - mondta az üggyel foglakozó bizottság vezetője.
Vágólapra másolva!

Csehországban visszaadják a nácik által elrabolt, majd később államosított műtárgyakat eredeti tulajdonosaiknak vagy azok leszármazottainak. A Pavel Rychetsky kormányfő-helyettes által vezetett bizottság, amely kérdés rendezésével foglalkozik, eddig összesen több mint 7000 műtárgyat talált, amelyet az eredeti, zsidó tulajdonos leszármazottai visszakérhetnek.

A Mladá Fronta Dnes című lap, amely szerdán részletesen foglalkozott az üggyel, úgy tudja, hogy az említett szám még nem végleges, és a kutatás tovább folytatódik. A vagyoni kárpótlástól eltérően ebben az esetben a törvény úgy rendelkezik, hogy a műtárgyakat a cseh állampolgársággal nem rendelkező hozzátartozók is visszakaphatják.

A kulturális minisztérium olyan internetes katalógus felállításán dolgozik, amelyen hozzáférhető lenne a műtárgyak jegyzéke és képe, sőt az is, hogy jelenleg melyik hol található. Az újság szerint ezzel Csehország követné Franciaország, az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Ausztria és Magyarország példáját, mely államokban már létrehoztak ilyen internetes honlapokat.

Rychetsky szerint a holokauszt áldozataitól elrabolt műtárgyak jelentős része képtárakban és múzeumokban található. A prágai Nemzeti Galéria már meg is állapodott a Zsidó Múzeummal, hogy rövidesen több mint hatvan olyan értékes festményt ad át, amelyet bizonyíthatóan zsidóktól tulajdonítottak el a nácik. A két intézmény abban is megegyezett, hogy a képek ezután a Zsidó Múzeum gyűjteményébe tartoznak, de továbbra is a Nemzeti Galéria kiállító termeiben maradnak.

(MTI)