A bírósági procedúrákon dől el az amerikai elnökválasztás <br/>

Vágólapra másolva!
Még mindig kétséges az amerikai elnökválasztás kimenetele. Több, egymástól független bírósági procedúrán próbálják érvényesíteni érdekeiket az elnökjelöltek jogászai. A legnagyobb érdeklődés a floridai állami legfelsőbb bíróságra irányul, amely csütörtökre meghallgatást tűzött ki Al Gore demokrata elnökjelölt kampánystábjának fellebbezése ügyében.
Vágólapra másolva!

A demokrata jelölt Al Gore jogászai azért fellebbeztek, mert az első fokon eljárt bíró elutasította a floridai eredményhitelesítés ellen emelt kifogásukat. A hitelesített eredmény szerint George Bush republikánus elnökjelölt 537 szavazatkülönbséggel győzött Floridában. A demokrata kifogás főként azt célozza, hogy elérjék az erősen demokrata többségű Miami-Dade és Palm Beach megye azon szavazólapjainak kézi átszámolását (és ezen átszámolás eredményének a végeredményben való tükröztetését), amelyeket a szavazatszámláló gép nem érzékelt érvényes szavazatként.

Emellett a floridai legfelsőbb bíróságnak válaszolnia kell arra a washingtoni szövetségi legfelsőbb bíróságtól érkezett kérdésre is, hogy milyen jogi alapon tette lehetővé egyáltalán az eredeti, törvényben rögzített szavazatösszesítési határidő meghosszabbítását, és azzal összefüggésben egyes megyékben a szavazatok kézi újraszámlálását.

Eközben két floridai megye - Seminole és Martin - vonatkozásában a két illetékes első fokú állami bíró előtt folytatódott csütörtökön a tárgyalás az úgynevezett távszavazólap-igénylések ügyében. E két megyében nem közvetlenül Gore emberei, hanem a demokrata elnökjelölt érdekében fellépő helyi lakosok ügyvédjei állítják azt, hogy a választás előtt republikánus pártalkalmazottak jogellenesen pótoltak bizonyos formai hiányosságokat a bejegyzett republikánus szavazók távszavazólap-kérelmein. (Távszavazólapot az igényelhetett, aki előre tudta, hogy a szavazás idején nem tartózkodik majd lakóhelyén.)

Ha a demokrata ügyvédek kérésének megfelelően a két megye bármelyikében érvénytelenítenék az összes leadott távszavazatot (hiszen azt nem lehet megállapítani, hogy melyik leadott szavazat alapult jogellenes eljárással kitöltött lapigénylésen), akkor Gore megelőzné Busht, hiszen a két megye erősen republikánus többségű.

(MTI)