Iliescu megerősítette, hogy mégis együttműködik a Nagy-Románia Párttal <br/>

Vágólapra másolva!
A november közepén megtartott romániai választásokon az Iliescu vezette Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) kapta ugyan a legtöbb szavazatot, mégsem sikerült többséget szerezniük a parlamentben. Mivel Iliescuék nem léptek koalícióra sem a Nagy-Románia Párttal (PRM), sem pedig a Romániai Magyar Demokrata Szövetséggel (RMDSZ), így kisebbségben kénytelenek kormányozni. A PDSR vezetői korábban kizártak mindenféle együttműködést a szélsőséges nacionalista Vadim Tudor vezette PRM-mel. Iliescu most azzal magyarázta a fordulatot, hogy csak így tudja teljesíteni a választóktól kapott megbízatást.
Vágólapra másolva!

Ion Iliescu román államfőjelölt csütörtökön megerősítette, hogy kisebbségi kormányt tervező pártja, a Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) együttműködik majd a parlamentben a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párttal (PRM).

Bukaresti sajtóértekezletén a PDSR elnöke úgy fogalmazott, hogy bár a két párt politikája és programja egymással összeilleszthetetlen, ami lehetetlenné teszi a közös kormányzást, a parlamentben lesz együttműködés a két párt között "egyes törvények elfogadása érdekében".

A PDSR parlamenti csoportjai már a jövő héten párbeszédet kezdenek az összes többi parlamenti csoporttal egyes törvényjavaslatokról. Ha akarjuk, ha nem, a PRM 3 millió szavazót képvisel, és a PDSR-nek teljesítenie kell azt a küldetést a törvényhozás területén, amellyel választói megbízták - fogalmazott Ion Iliescu.

A PDSR vezetői egészen mostanáig kizártak bármiféle együttműködést Corneliu Vadim Tudor szélsőségesen nacionalista pártjával, s azt hangsúlyozták, hogy a párt kisebbségi kormánya számára a demokratikus parlamenti ellenzék - a Nemzeti Liberális Párt, a Demokrata Párt és esetleg a Romániai Magyar Demokrata Szövetség - külső támogatását igyekeznek megszerezni.

A PDSR a hét elején felfüggesztette a demokratákkal és a liberálisokkal kezdett tárgyalásokat, majd Ion Iliescu azzal kérte az erdélyi választók szavazatait, hogy államfőként "nem fog engedni az RMDSZ zsarolásának".

Ezzel egy időben - a kampánycsend előestéjén - a Data Media SRL elnevezésű független közvélemény-kutató társaság közzétett egy felmérést, amely Ion Iliescu elsöprő győzelmét jelzi Corneliu Vadim Tudorral szemben.

A felmérés készítői hangsúlyozták, hogy az adatok nem előrejelzésként szolgálnak, hanem azt tükrözik, milyen volt a választók "lelkiállapota" közel egy héttel az elnökválasztás második fordulója előtt.

A Data Media szerint az elnökválasztás második fordulóján a választók 74 százaléka biztosan elmegy szavazni, s már azt is eldöntötte, kire adja voksát. Ez a határozottság azért meglepő, mert az első fordulóban a részvételi arány rendkívül alacsony, alig 57 százalékos volt.

A biztosan szavazók 67,91 százaléka Ion Iliescut, 32,09 százaléka Corneliu Vadim Tudort fogja választani - állította a felmérés. Az első fordulóban Ion Iliescu a szavazatok 36,35, Corneliu Vadim Tudor pedig 28,34 százalékát kapta.

Az első forduló óta egyetlen közvélemény-kutató intézet sem tett közzé felméréseket. Az intézetek, melyeknek döntő többsége igen jelentős mértékben tévedett a várható eredményeket illetően, most arra hivatkoztak, hogy a két választási forduló közti rövid idő nem tette lehetővé megalapozott előrejelzések készítését.

(MTI)