Magyar ellenszavazattal szavazta meg az EBRD a hitelt Csernobil újjáépítésére <br/>

Vágólapra másolva!
Jóváhagyta csütörtökön a londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatótanácsa a Csernobil helyébe lépő két új ukrán atomerőmű építésének 215 millió dolláros hitelfinanszírozását. Magyarország, Ausztria, Hollandia és Norvégia képviselője nemmel voksolt a hosszú ideje viták kereszttüzében álló, a környezetvédők által erősen támadott finanszírozási program igazgatótanácsi szavazásán. A német és az olasz EBRD-képviselő tartózkodott a szavazástól.
Vágólapra másolva!

A 4-es reaktor

Az osztrák EBRD-országigazgató azzal indokolta elutasító voksát, hogy a kikötött feltételrendszer jó ugyan, de kérdéses, hogy be lehet-e tartatni a Csernobilt pótló erőművek felépülte után. A német képviselő azt mondta: az a meggyőződés vezérelte, hogy Ukrajnában vannak alternatív energiaforrások is.

A környezetvédők álláspontja szerint a finanszírozás sérti azt az EBRD-alapszabályt, hogy a banknak energiaipari beruházások esetén mindig a leggazdaságosabb megoldáshoz kell támogatást nyújtania. A pénzintézetek - köztük az EBRD és a Világbank - kelet-európai tevékenységét figyelő CEE Bankwatch szervezet szerint a finanszírozás jóváhagyása nem az utolsó szó, a kölcsön sorsa attól függ, hogy sikerül-e más forrásokból is pénzt felhajtani. A szervezet egyik munkatársa szerint a CEE Bankwatch útját fogja állni a finanszírozási programnak.

A Greenpeace környezetvédő csoport nyilatkozata szerint az EBRD döntése "pofon a csernobili katasztrófa több ezer áldozatának". A szervezet szóvivője szerint abszurd dolog Csernobilt két olyan atomerőművel pótolni, amelyek független biztonsági felmérések szerint maguk is veszélyesek. A finanszírozási program tényleges elindításához egyebek mellett kell még az IMF - korrupciós és gazdasági aggályok miatt egyelőre befagyasztott - ukrajnai hitelprogramjának felújítása és az EU-bizottság csatlakozása is.

(MTI)