Clinton szerint az Egyesült Államoknak meg kell erősítenie kapcsolatait a szövetségeseivel<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton amerikai elnök pénteken felszólította honfitársait, hogy legyenek nyitottak a világra, és továbbra is tartsák fenn az Egyesült Államok aktív szerepét a nemzetközi életben. A hivatalából hat hét múlva távozó elnök az Amerika szívében fekvő, konzervatív vidéki Nebraska államot választotta ki, hogy külpolitikai hagyatékának motívumairól részletesen szóljon. Nebraska volt az egyetlen szövetségi állam, amelyet két elnökségi mandátumának nyolc éve alatt eddig egyszer sem keresett fel Clinton.
Vágólapra másolva!

A közép-nebraskai Kearney egyetemén mintegy hatezer fős hallgatóság előtt tartott beszédében az elnök azt mondta: az elmúlt nyolc év alatt igyekezett meggyőzni honfitársait arról, hogy az Egyesült Államoknak foglalkoznia kell a határain túl történő eseményekkel, mivel a világot egyre inkább a kölcsönös függőség és a távolságok zsugorodása jellemzi.

"Az Egyesült Államok jóléte kibogozhatatlanul egybefonódott a világ többi részével, politikai, gazdasági és kulturális okok miatt. Már nincs éles választóvonal a belpolitikai és a külpolitikai érdekeltségek között" - mondta az elnök, hozzátéve, hogy a globalizálódás új korszakában az Egyesült Államoknak igenis erősítenie kell kapcsolatait szövetségeseivel, konstruktív viszonyt kell kialakítania Oroszországgal és Kínával, meg kell értenie a XXI. század új biztonsági kihívásait, és folytatnia kell a világgazdaság építését.

Az elnök öt olyan elvet sorolt fel, amelyeknek szerinte az amerikai külpolitika alapját kell képezniük. Ezek a következők:
- az Amerika és Európa, illetve Ázsia közötti szövetségek erősítése;
- alkotó szellemű együttműködés Oroszországgal és Kínával;
- a helyi konfliktusok kirobbanásának megakadályozása akár diplomácia, akár erő alkalmazásával, még mielőtt nemzetközi szintű, vagy az Egyesült Államok alapvető érdekeit sértő problémává növik ki magukat;
- új, a XXI. század kihívásainak eleget tévő biztonsági program kidolgozása, egyebek között a terrorizmus hagyományos és számítógépes formái, a tömegpusztító fegyverek terjedése, a nemzetközi bűnözés és kábítószer-kereskedelem elleni harc jegyében;
- a gazdasági globalizálódás folyamatának felkarolása nyitottabb piacok révén, ám azzal az eltökélt akarattal, hogy csökkenteni kell az egyes nemzetek közötti egyenlőtlenségeket, és emberibb arcot kell adni a világgazdaságnak.

A Reuters jelentése szerint Clinton azt is mondta, hogy az egységes, demokratikus és békében élő Európa létrejötte nagy terheket vesz majd le az Egyesült Államok válláról, gazdasági és politikai partnerek erős sorát állítja csatarendbe a világ által intézett kihívások megoldásában.

Beszédjében végezetül arra kért minden amerikait, hogy támogassa a következő amerikai elnököt. Utódját pedig arra kérte, hogy olyan döntéseket hozzon, amelyek még biztonságosabbá és virágzóbbá teszik az országot.

(MTI)