Újraszámlálják a vitatott szavazólapokat Floridában <br/>

Vágólapra másolva!
A floridai legfelsőbb bíróság pénteken kihirdetett ítéletében 4-3 arányban úgy döntött, hogy elrendeli a vitatott szavazólapok azonnali kézi újraszámlálását. A testület ezzel elfogadta Al Gore demokrata elnökjelölt kampánystábjának a fellebbezését, amely arra irányult, hogy az állam legfőbb igazságszolgáltató testülete változtassa meg Sanders Sauls első fokon eljárt bíró döntését a november 7-én lebonyolított amerikai elnökválasztással kapcsolatban.
Vágólapra másolva!

James Baker, George Bush republikánus elnökjelölt megbízottja bejelentette, hogy az ítélet ellen fellebbezést nyújtanak be az Egyesült Államok legfelsőbb bíróságához. Bush jogászai egyben ideiglenes intézkedésként kérték az illetékes szövetségi bíróságtól, hogy függessze fel a floridai legfelsőbb bíróság ítéletének végrehajtását.

A floridai legfelsőbb bíróság pénteki ítélete helyt adott Al Gore demokrata elnökjelölt kampánystábja fellebbezésének, amely arra irányult, hogy az állam legfőbb igazságszolgáltató testülete változtassa meg Sanders Sauls első fokon eljárt bíró döntését. Sauls a szóban forgó döntésében elvetette a demokraták által az elnökválasztás (Bush 537 szavazatkülönbségnyi fölényét mutató) floridai eredményének hitelesítése ellen emelt kifogást, és nem volt hajlandó elrendelni a vitatott szavazólapok újabb, kézi átszámolását. Ezt a döntését változtatta most meg a floridai legfelsőbb bíróság. Ezzel Gore hatalmas eljárásrendi győzelmet aratott, és a bíróság "a sírból hozta vissza" számára az amerikai elnökválasztás megnyerésének lehetőségét.

A bíróság elrendelte, hogy azon szavazólapok tekintetében, amelyeket a szavazatszámláló gép nem érzékelt érvényes szavazatként, minden olyan floridai megyében hajtsák végre a kézi újraszámlálást, ahol azt eddig nem tették meg. Ez összesen több tízezer szavazólapot jelent. Az átvizsgálás során a cél a szavazó szándékának kiderítése, vagyis érvényes vokssá kell átminősíteni azt a szavazólapot, amelyről megállapítható, hogy a szavazó valamelyik jelölt mellett állást kívánt foglalni.

Al Gore stábja csak egyes, erősen demokrata többségű megyékben kért kézi újraszámlálást. Volusia megye ezt még az eredeti határidő előtt le tudta bonyolítani, Broward megye pedig a floridai legfelsőbb bíróság előző, határidő-hosszabbító döntésében kitűzött második határidőre végezte el. Ezek a kézi számlálási eredmények tükröződnek Bush hitelesített, 537 szavazatkülönbségnyi előnyében. Miami-Dade megye azonban akkor, időhiány miatt a kézi számlálás töredékét végezte csak el, annak befejezéséről letett. Ott mintegy 9 ezer szavazólapot kell még átvizsgálni. A floridai legfelsőbb bíróság azonban már most jóváhagyta az elvégzett töredékes számlálás során Gore javára kimutatott 168 szavazatnyi mérlegjavulást.

Palm Beach megye a határidő után néhány órával tudta csak befejezni a kézi számlálást: az akkor így figyelmen kívül hagyott, 215 szavazatnyi Gore-mérlegjavulást most szintén hozzászámította a floridai legfelsőbb bíróság a pillanatnyi eredményálláshoz. Mindezek folytán Bush előnye már csak 154 szavazatkülönbség. Egyes értesülések szerint a 67 floridai megye közül "huszonegynéhányban" alkalmaztak olyan lyukkártya-szerű szavazólapot, amely (a lap nem tökéletes átlyukasztása esetén) a gyakorlatban felveti azt a problémát, hogy jelentősebb számú szavazólapot nem érzékel érvényes szavazatként a szavazatszámláló gép.

E lyukkártyaszerű szavazólapot használó floridai megyék zöme - úgy tudni - demokrata többségű. Ha tehát ezekben a megyékben keletkezik nagyobb tömegben - a számlálógép által eredetileg érvénytelenként "visszautasított" szavazólapok "átfésülése" nyomán - érvényessé átminősített szavazat, akkor statisztikai valószínűség szerint Al Gore demokrata elnökjelölt több pótlólagos vokshoz juthat, mint Bush.

Az arányok talán nem lesznek annyira hátrányosak Bushra nézve, mint ha csak a nagyon erősen demokrata dominanciájú Miami-Dade megyében hajtanák végre a kézi számlálást, de így is olyan mértékben lehetnek hátrányosak, ami már elég lehet Bush minimális előnyének a leolvadásához. Egyelőre nem világos, hogy a kézi számlálást el tudják-e végezni december 12-re, jövő keddre, amikor elvben az egyes államoknak ki kellene jelölniük elnökválasztó elektoraikat.

Mindeközben rendkívüli ülést tart a republikánus többségű floridai törvényhozás. A kétkamarás testület republikánus vezetői korábban jelezték: szükség esetén saját hatáskörükben kívánnak gondoskodni arról, hogy Florida elektorai ne maradjanak ki az elektori testületből. Kérdés azonban, hogy szótöbbséggel kijelölhetik-e a Bush-párti elektorokat, ha közben zajlik a kézi számlálás. Igaz, az is kérdés, hogy mi lesz az amerikai legfelsőbb bíróság álláspontja a floridai legfelsőbb bíróság ítéletével kapcsolatban.

"Ha az elmúlt hetekben azt mondtuk, hogy ismeretlen vizeken hajózunk, akkor most ki kell mondanunk: űrhajónk elhagyta a földgolyó vonzáskörét" - fogalmazott az egyik amerikai hírtelevízió kommentátora, utalva az előállt helyzetben megjósolhatatlan kimenetelű alkotmányjogi konfliktusok sorára.

A floridai legfelsőbb bíróság pénteki ítélete ellen szavazó három bíró egyike volt a bíróság elnöke, aki különvéleményében azt szögezte le, hogy a többségi döntés jogellenes, és megszavazói nincsenek tisztában a lehetséges következményekkel. Gore kampánystábjának vezetője, William Daley azonban természetesen nem így vélekedett, hanem azt mondta: a többségi döntés annak a demokratikus elvnek a győzelme, hogy a szavazatokat meg kell számolni.

(MTI)