Vágólapra másolva!
Ion Iliescu, a Szociális Demokrácia Romániai Pártjának (PDSR) jelöltje nagy fölénnyel nyerte meg a romániai elnökválasztás vasárnap tartott második fordulóját a szavazóhelyiségekből távozók megkérdezésén alapuló exit poll szerint. A választást alacsony részvétel jellemezte. A megválasztott elnök első beszédében a gazdasági, szociális reformok gyorsítását igére, s reményét fejezte ki, hogy ehhez Románia támogatást kap a nemzetközi pénzügyi intézetektől.
Vágólapra másolva!

A szavazóhelyiségek bezárása után közétett első exit poll eredmények szerint az alacsony érdeklődés mellett tartott választáson Ion Iliescu a szavazatok valamivel több mint 70 százalékát, ellenfele, Corneliu Vadim Tudor, a szélsőségesen nacionalista Nagy-Románia Párt (PRM) vezére pedig a szavazatok valamivel kevesebb mint 30 százalékát kapta meg.

A vasárnapi második fordulóban a részvétel jócskán elmaradt az első forduló amúgy is alacsony részvételi arányától. A központi választási iroda jelentése szerint helyi idő szerint 20 órakor, egy órával a szavazóhelyiségek zárása előtt a szavazóknak alig több mint a fele adta le voksát. Az országosnál jóval nagyobb volt a szavazási kedv a PDSR és Ion Iliescu hagyományos táborának számító moldvai megyékben, míg Erdélyben a választásra jogosultak fele sem ment el szavazni.

''A romániai választás eredménye a román nép érettségének és felelősségtudatának győzelme'' - jelentette ki Ion Iliescu, Románia újonnan megválasztott államfője a vasárnapi szavazás első exit poll eredményeinek közzététele után. Iliescu hosszú beszédet intézett az ország lakosságához. Mint mondta, az eredmény fontos politikai üzenet mind az ország, mind a nemzetközi közvélemény számára: azt jelzi, hogy a románok határozottan elutasították a szélsőséget, az idegengyűlöletet, a totalitárius kísérleteket. A PDSR elnöke köszönetet mondott mindazoknak, akik támogatták, akik összefogtak a demokráciát fenyegető veszély ellen. Mint mondta, megértette azt az üzenetet, amelyet a szavazás eredményében fogalmazódott meg.

Iliescu külön kiemelte, hogy a mostani választásokon a román állampolgárok megbüntették az állandó válságban lévő koalíció rossz kormányzását. A korrupciót, a bürokrácia, a szakmai hozzá nem értés megfojtotta az országot, annak gazdaságát, szétbomlasztotta a társadalmi és nemzeti összetartást. Ennek fényében a megválasztott államfő a gazdasági, társadalmi, nemzeti újjáépítésre szólított fel mindenkit. A legfontosabb feladatnak a gazdaság fellendítését, az ipar és a mezőgazdaság újjászületését nevezte. Iliescu kitért arra, hogy az emberek elvárják: nyerjék el büntetésüket azok, akik loptak, kirabolták az országot, megsértették az ország alkotmányát és törvényeit. Ígéretet tett arra, hogy államfőként ügyelni fog arra, az igazságszolgáltatás megfelelően végezze dolgát. ''Eljött a megbékélés, az egység, az együttműködés ideje'' - mondta.

Iliescu a gazdasági, szociális reformok gyorsítását igére, s reményét fejezte ki, hogy ehhez Románia támogatást kap a nemzetközi pénzügyi intézetektől. Mint mondta, kifejtik majd, hogy milyen drámai társadalmi helyzetben van Románia. ''Remélem, hogy támogatni fogják a reformok román tervét'' - jelentette ki. Mint mondta, a román külpolitika az európai integrációt és a jószomszédi kapcsolatokat fogja szolgálni. Az ország gyorsítani kívánja a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval, egyben gyorsítani kívánja a csatlakozási feltételek teljesítését. Az ország legfontosabb szövetségesének a NATO-t nevezte. Külön kiemelte az Egyesült Államokkal tartott stratégiai kapcsolatok jelentőségét.

Corneliu Vadim Tudor szerint a vasárnapi szavazás Románia XX. századi történetének legnagyobb választási csalását jelenti. Mint mondta, erre a készülő csalásra a Nagy Románia Párt már napokkal a választások előtt felhívta a figyelmet. Vadim Tudor hihetetlennek nevezte, hogy az elnökválasztás első fordulója után Ion Iliescu ilyen arányban győzhetett volna. Bejelentette, hogy a PRM elvégzi a szavazatok párhuzamos összeszámlálását, mivel információi szerint a valódi eredmény pont az exit poll előrejelzések fordítottja. Mint mondta, az eredmények ismeretében a hágai nemzetközi bírósághoz fordulnak majd. ''Nem engedhetjük meg, hogy ez az évtized ugyanúgy fejeződjön be, ahogy kezdődött Romániában: hazugsággal és bűntettel'' – jelentette ki.

Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke a vasárnapi elnökválasztás előzetes eredményeit kommentálva azt emelte ki, hogy most az értelem győzött, s az elkövetkező időben a demokráciának kell győznie Romániában. Markó szerint Romániának egy olyan programra van szüksége, amely az országot az európai integráció útján tartja és folytatja a reformokat. Az RMDSZ egy ilyen programot támogatni fog - tette hozzá.

Valeriu Stoica, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) első alelnöke úgy fogalmazott, hogy a vasárnapi választáson nem Ion Iliescu, hanem a demokratikus erők győztek. Stoica szerint Iliescu csak akkor felel meg a szavazóktól kapott mandátumának, ha nem járul hozzá, hogy pártja bármilyen formában együttműködjön a Nagy Románia Párttal. Mint mondta, a liberálisok konstruktív kapcsolatokat igyekszenek kiépíteni a PDSR-vel, de határozottan fellépnek majd, ha az a PRM-vel próbál együttműködni.

Petre Roman, a Demokrata Párt (PD) elnöke szintén úgy értékelte a választás eredményét, hogy a szavazók elutasították a szélsőséget. Mint mondta, pártja készen áll arra, hogy tárgyalásokat kezdjen a PDSR-vel.

Adrian Nastase kijelölt miniszterelnök vasárnap este bejelentette, hogy a PDSR hétfőn ismét tárgyalásokat kezd a PNL-vel, a PD-vel és az RMDSZ-szel a kisebbségi kormány parlamenti támogatásáról. Mint mondták, a tárgyalások nem érintik majd a kormányprogramot, illetve a leendő kormány struktúráját.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000.12.10.) Érdektelenség jellemezte a román elnökválasztás második fordulóját(2000.12.10.)