A Bush dinasztia brit szülőfalujában Gore-bábut égetve ünneplik ifjabb George győzelmét<br/>

Vágólapra másolva!
Az angliai Messing falucskája szerdán este másodszor ünnepelhette azt, hogy egy "helybéli fiú" került ki győztesen az amerikai elnökválasztás küzdelmeiből. Erről a településről származik ugyanis a Bush dinasztia. A ma már amerikai Bush család azonban nem örül az angol rokonoknak, ők inkább texasi farmerek szerepében tetszelegnek. A faluban az amerikai elnök beiktatásának napján az ellenfelet, Al Gore-t ábrázoló bábu elégetésére készülnek.
Vágólapra másolva!

A délkelet-angliai Colchester közeli településen a Bush dinasztia nemzedékei nőttek fel egészen 1631-ig, amikor Reynauld Bush gazda úgy döntött, hajóra száll és az Újvilágban próbál szerencsét. Messing 350 lakosa hűen őrzi a Bush família emlékét, és január 20-án ifjabb George Bush beiktatásakor nagy ünnepség keretében arra készül, hogy az ősi protestáns rituálé szerint máglyára vesse a vesztes, Al Gore bábuját, amire Reynauld Bush is áldását adná - írta a The Times.

A Bush család a Lion nevű hajón indult el Ipswichből, hogy "Új-Angliában" partra szállva gyökeret eresszen Amerika földjén 11 évvel az első telepesek érkezése után. Bár a falucska kisvendéglője, az Old Crown már állt Reynauld Bush idején is, a szigorúan vallásos férfi nem látogatta azt. A kisvendéglő gazdájának azonban van egy Bush névre keresztelt bárja, amelyet az idősebb George Bush elnökké választása után hozott létre. Messing lakói annak idején meg is hívták a 41. amerikai elnököt, és bár a CIA emberei ellenőrizték a falucskát, a látogatás terve kútba esett. Idősebb Bush küldött maga helyett egy amerikai zászlót, amelyet azóta is a falu templomában őriznek.

Brit történészek szerint a Bush család ugyan tudatában van annak, hogy a családfát egészen Hódító Vilmos idejére vezetheti vissza, nem igazán büszkélkedik az angliai gyökerekkel, és szívesebben mutatkozik a déli amerikai képében. Hugh Peskett angol családkutató, aki felrajzolta a Bush-családfát és elküldte a Fehér Házba, elmondta: "A családnak nem tetszett a kutatásom, amely túlságosan arisztokrata színben tüntette fel őket: ők texasi farmerként akarják láttatni magukat, nem új-angliai telepesként."

Angliai ősök egyébként a 43-ból 23 elnököt "nemzettek" az Egyesült Államoknak. Észak-Írországból kilenc amerikai elnök származik. Kennedy és Reagan elnökök Írországból valók, Roosevelt egyike volt a három holland származásúnak, Eisenhower elnök pedig német bevándorló utóda.

(MTI)

Ajánló:

Az [*****] dossziéja.

Korábban:

(2000.12.14.)