George Bush lesz az Egyesült Államok új elnöke<br/>

Vágólapra másolva!
Befejeződött a november 7-e óta tartó amerikai elnökválasztás. Tizenkét órával az amerikai legfelsőbb bíróság legutóbbi döntése után Al Gore amerikai alelnök ugyanis úgy döntött, hogy visszalép az elnökválasztási harcból. Ez azt jelenti, hogy a november 7-i amerikai elnökválasztást ifjabb George Bush texasi kormányzó, a republikánusok elnökjelöltje nyerte meg, és így Bill Clinton után Bush lesz az Egyesült Államok következő (43.) elnöke.
Vágólapra másolva!

Al Gore amerikai alelnök, demokrata elnökjelölt szerdán felfüggesztette kampánystábjának további tevékenységét a floridai szavazatok újraszámlálásával kapcsolatban. A hírt William Daley, Gore kampánystábjának a vezetője jelentette be, majd Gore tévébeszédben megerősítette. Al Gore beszédében elismerte választási vereségét, és arra szólította fel az Egyesült Államok lakosságát, hogy egységet mutatva sorakozzon föl George Bush megválasztott republikánus elnök mögött. Gore tévébeszédében leszögezte, hogy nem ért egyet az amerikai legfelsőbb bíróság döntésével de érzékelhető módon igyekezett hűteni a szavazatszámlálási viták során felhevült közhangulatot, és a nemzeti egységnek a vitáknál előbbre való voltát hangsúlyozta. Gore, beszéde elhangzása előtt, telefonon felhívta Busht, és közölte vele, hogy kiszáll a versenyből. Egyben gratulált Bushnak, a leendő új amerikai elnöknek.

Al Gore bejelentése után George Bush, az Egyesült Államok megválasztott új elnöke szerda este beszédet tartott. Ebben ígéretet tett arra, hogy elnökként minden erejével törekedni fog a pártok közötti megosztottság áthidalására, a közös amerikai célok együttműködő megvalósítására. A szoros választási eredmény és szavazatszámlálási viták keltette bizonytalanságokhoz igazodva Bush beszéde nélkülözte a győzelmi mámor hangulati elemeit, és a politikai ellentétek félre tételére, a közös megoldások keresésének szándékára összpontosított. Bush elmondta: Al Gore eddigi demokrata elnökjelölttel megállapodott abban, hogy a jövő héten találkoznak Washingtonban. Bush elnöki beiktatását január 20-án tartják.

Kedd este az amerikai legfelsőbb bíróság alkotmányellenesnek minősítette a floridai legfelsőbb bíróság múlt pénteki döntését, amely - helyt adva a Bush floridai győzelmének hitelesítése ellen beadott Gore-kifogásnak - elrendelte a demokraták által továbbra is vitatottnak tekintett floridai szavazólapok kézi átvizsgálását. Az amerikai legfelsőbb bíróság szerint egyértelmű és egységes mérce hiányában az ilyen újraszámlálás nem tesz eleget az egyenlő elbírálás alkotmányos követelményének.

Szerdán a floridai szenátus napirendjén szerepel annak a Bush mellett elkötelezett, 25 fős floridai elnökválasztó elektori listának a jóváhagyása, amelyet a floridai törvényhozás másik háza, a képviselőház már kedden megszavazott. (Minkét házban jelentős többségben vannak a republikánusok.) A hitelesített floridai szavazatösszesítés értelmében Bush 537 szavazatkülönbséggel győzött Floridában Gore előtt, közel 6 millió szavazatból.

Ki tudja mit nevet a vesztes elnökjelölt?

A töprengések gyakori tárgya az, hogy mi lesz, ha hónapok múlva egyes társadalmi szervezetek összeszámolhatják a szavazatokat, és kiderül, hogy mégis Gore kapott több voksot Floridában. A republikánus elnökjelölt híveinek válasza erre az, hogy ahány szervezet végez majd számlálást, annyi eredmény fog kijönni, hiszen az eddig folytatott vita is azon kérdés körül forgott, létezik-e objektív és hiteles szempontrendszer a nem tökéletesen (vagy egyáltalán nem) átlyukasztott szavazólapok besorolására. Kedd este az amerikai legfelsőbb bíróság lényegében azt a republikánus álláspontot erősítette meg, hogy nem létezik.

Az 50 amerikai szövetségi állam 538 elnökválasztó elektora december 18-án adja le szavazatát az elnökre. Az elektori testület úgy áll össze, hogy minden államból az állam rendelkezésére álló létszámú elektor mindegyike azon elnökjelölt mellett kötelezte el magát előzetesen, amely jelölt az államban megkapta a szavazatok bármilyen arányú többségét. (Ez "a győztes mindent elvisz" elve.) Az amerikai elnökké választáshoz az elektorok egyszerű többségére, vagyis 270 elektor támogatására van szükség. A floridai 25 elektor támogatásának megnyerésével Bush 271 elektorra tesz szert.

Elvben nem kizárt - és volt is már rá példa az amerikai történelemben -, hogy egy-két elektor meggondolja magát, és előzetes elkötelezettségével szemben szavaz. Egyesek szerint különösen nagy lehet erre a kísértés olyankor - mint amilyen a mostani eset is -, amikor az elektori támogatók számát tekintve hajszálnyi hátrányban levő elnökjelölt országos összesítésben voltaképpen több lakossági szavazatot kapott, mint vetélytársa. Gore-ra összesen 340 ezerrel többen voksoltak, mint Bushra. Ennek azonban az elektori választási rendszer miatt nincs alkotmányjogi jelentősége. A Bush mellett elkötelezett egyes elektorok átállásának eshetőségét korábban maga Gore igyekezett kizárni néhány héttel ezelőtt, amikor nyilvánosan kijelentette: nem fogadna el ilyen "átszavazó" elektori voksot.

(MTI)