Bush megkezdte a kormányalakítást<br/>

Vágólapra másolva!
Mára virradóra az összes elektori szavazat beérkeztével nyilvánvalóvá vált: január 20-án a republikánus George W. Buhs ünnepélyesen elfoglalhatja elnöki hivatalát. Az új elnök és stábja megkezdte a nagyarányú kádercserét a Fehér Házban. Több ezer hivatalnokot cserélnek le a következő napokban. Az új kormányban várhatóan feltűnően magas lesz a kisebbségiek és a nők aránya.
Vágólapra másolva!


Fotó: Reuters
George Bush George Washington alatt

Nem csak az eddig legbefolyásosabb színes bőrű, hanem az eddig legbefolyásosabb női politikusa is Bush stábjában lesz Amerikának. Condoleeza Rice, az egyébként szintén színesbőrű professzorasszony lesz az elnök nemzetbiztonsági főtanácsadója. Rice sokat támadta Clinton nemzetbiztonsági politikáját, szerinte túl sokszor és túl nagy erővel avatkozott be az USA elnöksége alatt nemzetközi konfliktusokba. Legélesebben az USA balkáni szerepvállalását ítélte el Rice, aki szerint hamarosan ki kellene tűzni egy dátumot, amikor az amerikai katonák kivonulnak Bosznia-Hercegovinából és Koszovóból. Jelenleg nincs kivonulási határideje az ideiglenesen Balkánon tartozkodó, és ott békét teremtő amerikai katonáknak. A balkáni szerepvállalás csökkentése nem meglepő a Bush stáb programjában, Bush már a kampány során ellenezte a jelentős európai katonai jelenlétet. Várható, hogy az új kormány nagyobb figyelmet szentel majd közel-keleti, és kelet-ázsiai térségnek, mint a Clinton féle vezetés, és ezzel párhuzamosan Európa kisebb figyelmet fog kapni Washingtonban mint eddig.

Bush 1888 óta az első amerikai elnök, aki úgy nyert választásokat, hogy összességében kevesebb szavazatot kapott mint ellenfele. (Ez a sajátos amerikai választási rendszernek köszönhető, ahol az egyes államok szerepének növelése érdekében nem az összavazatok száma dönt. Ehelyett minden állam lakosság arányának megfelelően elektorokat delegál, és ők választják meg az elnököt. Az elektorok arra a jelöltre szavaznak, aki a saját államukban többséget szerzett.) E rendszer miatt négy elektori szavazattal Bush többet kapott, így ő lehet az elnök. Ez azonban nagyon kis győzelem, ami ráadásul csak hosszas jogi viták után vált egyértelművé. Ezért Bush kormányában gesztusként várhatóan demokrata miniszter is tárcához juthat. Ez azonban nem jelent európai értelembe vett koalíciót, a két párt nem kötött semmilyen kormányzati szövetséget egymással. A legvalószínűbb, hogy a demokraták a védelmi tárcát kapják, a minisztérium élére Sam Nunn szenátor demokrata szenátor neve merült fel. Ugyanakkor a republikánusok között több befolyásos személy a saját pártjukhoz tartozó Paul Wolfowitzot látná szívesen.


Fotó: Reuters
Hillary Clinton utolsó pillantása a Fehér Házból

Rice nemzetbiztonsági főtanácsadón kívül több női politikus is kap majd komoly funkciót a Bush vezette kormányban. A mentálhigiéniás programokat felügyelő iroda élén a vesztes demokrata jelölt feleségét várhatóan Christie Whitman váltja fel. Whitman jelölése a posztra azért érdekes, mert a republikánus párt hivatalos álláspontjával szemben ő nem szigorítaná az abortusz törvényt. Ezért lehetséges, hogy inkább a közlekedési és munkaügyi tárcát fogja kapni. A mezőgazdasági miniszter is várhatóan nő lesz, a tárca várományosa Ann Veneman.

A nyugodt hatalomváltást több látványos találkozó is segítette az elmúlt napokban. A különösen felfokozott választások utáni hangulatot a demokraták és a republikánusok is próbálják csillapítani. Bush többször kifejtette, hogy a demokrata szavazók érdekeit épp úgy kívánja képviselni, mint a rá voksolókét. Clinton, a hivatalából leköszönő demokrata elnök a Fehér házban fogadta Busht, és megígérte, mindenben segíteni fogja a nyugodt hatalomváltást. Hétfőn Clinton felesége pedig teázásra hívta az új first ladyt, Laura Busht, akik látványosan vidáman csevegtek az újságírók előtt. Bush találkozott a FED, a jegybanknak megfelelő amerikai pénzügyi intézmény elnökével, Greenspan-nal is. Kettejük egymáshoz intézett barátságos szavai azért fontosak, mert Greenpan a kampány során többször és határozottan elutasította Bush adócsökkentési tervét, és a bankár már idősebb Bush elnöksége alatt összekülönbözött a családdal. Az új vezetés minden szinten azt kívánja jelezni, minden rendben lesz, a hatalomváltás nyugodt, békés és derűs lesz, mindenki érdekeit maximálisan figyelembe véve.

Magyari Péter

Ajánló: