Az osztrák kormányfő egyetért a Schröder-féle munkaerő-korlátozási javaslattal <br/>

Vágólapra másolva!
Wolfgang Schüssel szerint igen helyes a német kancellár, Gerhard Schröder munkaerő-korlátozó javaslata. Schröder 7 évig korlátozná az EU-hoz csatlakozni kívánó országok munkaerejének szabad vándorlását. Schüssel osztrák kancellár azonban csak 5 évben szabná meg az úgynevezett átmeneti időszakot.
Vágólapra másolva!

"Igen ésszerűnek" minősítette Wolfgang Schüssel osztrák kancellár csütörtökön Gerhard Schröder német kormányfőnek azt a javaslatát, hogy az EU bővítése után a munkaerő szabad vándorlására hét évre átmeneti rendezést léptessenek érvénybe, de úgy vélte, egyes új tagállamok számára szóba jöhet egy rugalmas ötéves periódus is.

Schüssel csütörtöki közleményében úgy vélekedett, hogy az új tagállamokból korlátlan szabad vándorlás esetén meginduló tömeget az EU és ezen belül Ausztria munkaerőpiaca nem tudja egyszerre befogadni, 2010 után viszont a demográfiai helyzet miatt az unióban egyre inkább szükség lesz külföldi munkaerőre.

Schüssel emlékeztetett arra: a nizzai csúcs kifejezte reményét, hogy az első új tagállamok 2004-ben már részt vehetnek az európai parlamenti választásokon, s ettől az időponttól mintegy hét év telik el 2010-ig, azaz a munkaerőpiacon várható javulásig vagy netán munkaerőhiányig.

A kancellár szerint egyes csatlakozó országok számára rugalmasan 5 évben lehetne rögzíteni az átmeneti időszakot, ám ebben az esetben az olyan kis országok számára, mint Ausztria, védő záradékot kellene kidolgozni, amely szükség esetén lehetővé teszi a bevándorlási korlátozások fenntartását.

A közlemény azt is hangsúlyozta: e téren az átmeneti rendezések nem csupán a régi tagállamok szükségletének felelnek meg, hanem az újonnan csatlakozók érdekeit is szolgálják, mert csak így lehet megakadályozni, hogy az új tagállamokból hirtelen nagy tömegben elvándoroljon a képzett munkaerő.

Schüssel kancellár kifejtette: a bővítés kapcsán a figyelme elsősorban a határ menti térségekre irányul, s ezért is javasolta Ausztria - Németországgal közösen -, hogy e térségek gazdasági versenyképességének megőrzésére az EU dolgozzon ki programot. A javaslatot elfogadta a többi tagállam is, és megbízták a program kidolgozásával az EU Bizottságát - szól a közlemény.

(MTI)