Botrány a cseh közszolgálati televízióban<br/>

Vágólapra másolva!
Megszakadt néhány percre vasárnap este a cseh közszolgálati televízió műsora, miután az intézmény új vezetője megakadályozta a hírszerkesztőség eddigi szerkesztői által készített esti tévéhíradó sugárzását. Ehelyett az új csapat hírműsorát adták el, melynek nagy részét az új vezetővel készített interjú tette ki.
Vágólapra másolva!

Az eddigi hírszerkesztőség által készített esti tévéhíradó hagyományosan 19:15 órakor indult, de fél percen belül kikapcsolták, és a képernyőn egy másik csapat által készített másik híradó jelent meg.

A karácsony esti botrány újabb állomása annak a nyílt konfliktusnak, amely az újonnan kinevezett vezérigazgató és a televízió alkalmazottai között robbant ki. A Cseh Televízió Tanácsa, amelynek nyolc tagját a képviselőház nevezi ki politikai hovatartozás alapján, másfél hete leváltotta Dusan Chmelícek vezérigazgatót, s helyére szerdán Jirí Hodacot nevezte ki. Chmelícek menesztése, illetve Hodac kinevezése széleskörű tiltakozást váltott ki szakmai körökben és a sajtóban egyaránt.

A televízió alkalmazottai nem hajlandóak elismerni Hodac kinevezését. Válságstábot alakítottak, majd szerdán este példátlan módon megszakították az esti tévéhíradót, s két percen át egy állásfoglalás volt látható a képernyőn: eszerint a döntések veszélyeztetik a közszolgálati televízió függetlenségét és működését, ezért a televízió alkalmazottai a közvélemény segítségét kérik. Az állásfoglalást vasárnap estig több mint 20 ezer ember írta alá.

Pénteken és szombaton az esti tévéhíradó sugárzása alatt a szerkesztők mögött a stúdióban felsorakozott a cseh kulturális és közélet számos neves személyisége. Látható volt a képernyőn például Zdenek Sverák neves filmrendező, Jirí Dienstbier, volt csehszlovák külügyminiszter, több ismert színész és publicista. A mérvadó napilapok láthatóan a lázadó tévések pártján állnak. Az újságok szerint a kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt és az ellenzéki Polgári Demokratikus Párt áll a vezérigazgatók cseréje mögött. A sajtó azt állítja, hogy a két párt ellenőrzése alá akarja vonni a közszolgálati médiát. Úgy a szociáldemokraták, mint a polgári demokraták elutasították ezt az állítást. Václav Klaus azt is javasolta, hogy magánosítsák a közszolgálati televíziót. Javaslatát csak pártja politikusai támogatták, s a politikusok és az újságírók többsége szélsőségesnek minősítette ezt a véleményt.

Vasárnap mintegy 30 szenátor is a lázadó tévések pártjára állt, s közös nyilatkozatban bejelentette: januárban rendkívüli parlamenti ülést kezdeményez a televízióban kialakult tarthatatlan helyzet rendezése érdekében.

(MTI)