Kiújultak a harcok Ciszjordániában<br/>

Vágólapra másolva!
Néhány napos nyugalom után kedden kora hajnalban kiújultak a harcok Ciszjordániában a palesztinok és az izraeliek között. Miközben a fegyveresek géppuskákkal lövik egymást, Arafat palesztin vezetőnek és Barak izraeli kormányfőnek egyaránt el kell döntenie szerdáig: elfogadják-e Clinton leköszönő amerikai elnök közel-keleti béketervét.
Vágólapra másolva!

Heves tűzharc tört ki palesztinok és izraeli katonák között hétfőről keddre virradó éjjel a ciszjordániai Náblusz közelében. Az incidens akkor kezdődött, amikor palesztin fegyveresek tüzet nyitottak egy zsidó településre a palesztin önkormányzat területén található város tövében. Izraeli katonák géppuskákkal viszonozták a tüzet, a tűzharc egész éjszaka tartott. Egyelőre nem érkezett arról hír, hogy a keddi tűzharcnak vannak-e áldozatai.

Palesztin szemtanúk szerint a küzdelem átterjedt a város északi és déli részeire is, és a lövedékek négy házat jelentősen megrongáltak. A karácsonyi ünnepek alatt ez volt az egyik leghevesebb összecsapás izraeliek és palesztinok között. Az ünnepek ugyanis egészen a keddi incidensig nyugalmasan teltek a térségben. Az utóbbi három hónapban 343 ember - többségükben palesztin - halt meg a fegyveres konfliktusban, míg december 26. előtt néhány napig nem robbantak ki komolyabb összetűzések.

Eközben Ehud Barak izraeli miniszterelnök szerda reggelre összehívta biztonsági kabinetjét, hogy megvitassák, milyen választ adjanak Bill Clinton leköszönő amerikai elnöknek a béke érdekében tett kompromisszumos javaslatára - jelentette az izraeli állami rádió. Baraknak és Jasszer Arafat palesztin vezetőnek ugyanis szerdán kell válaszolnia a javaslatra. Barak hétfő este hajlandónak látszott arra, hogy elfogadja a javaslatot, amennyiben Arafat is elfogadja azt. Barak a kabinetülés után rögtön Egyiptomba, majd Jordániába utazik, hogy tárgyaljon Hoszni Mubarak egyiptomi államfővel, illetve II. Abdalláh jordán királlyal. Barak célja, hogy rávegye őket: gyakoroljanak nyomást Arafatra a Clinton-javaslat elfogadása végett.

Arafat és a palesztin tárgyalóküldöttség tagjai egyelőre nem döntöték el, hogy elfogadják-e az amerikai tervezetet. A javaslat értelmében a palesztinok és az izraeliek először egy elvi nyilatkozatot fogadnának el, s ezt követően kezdődnének meg a - nyilván hónapokig tartó - tárgyalások a megállapodás konkrétumairól. Az egyik legfőbb vitatott kérdéskör, a zsidó és az iszlám szent helyek hovatartozásának ügyében Clinton "kettős szuverenitást" javasolt: a jövendőbeli palesztin állam például megkapná az al-Aksza mecset és a Mecsetek Tere feletti szuverenitást, míg az izraeli állam fennhatósága alá tartoznának a terület alatti földrétegek, hiszen azok rejtik a rómaiak által időszámításunk után 70-ben lerombolt zsidó templom maradványait.

(MTI)

Korábban:

( 2000. december 24.)