Körözés indult az ukrán elnököt lehallgató belügyi tiszt ellen <br/>

Vágólapra másolva!
Az ukrán főügyészség vádat emelt Mikola Melnicsenko biztonsági tiszt ellen, aki azt állítja, hogy olyan beszélgetéseket rögzített Leonyid Kucsma államfő irodájában, amelyek során az államfő állítólag Georgij Gongadze internetes újságíró eltávolításának szükségességéről beszélt. Mivel Melnicsenko bujkál a nyomozó szervek elől, letartóztatási parancsot adtak ki, és megindult ellene a körözés.
Vágólapra másolva!

A tiszt ellen rágalmazás és okirat-hamisítás miatt emeltek vádat január 4-én. A nyomozás Georgij
Gongazde szeptemberi eltűnésének, a Kijev melletti erdőben november elején talált fej nélküli holttest azonosításának és magas állású állami vezetők elleni rágalmazásnak az ügyében folyik.

Az ügyészség szerint Melnicsenko október közepén ismeretlen helyen szándékosan, más személyek megszégyenítése céljából átadott egy hangfelvételt Olekszander Moroz szocialista pártelnöknek, aki azt november 28-án a parlamentben közzétette. Ezután a tiszt december 7-én ismeretlen helyen videofilmre rögzített vallomást tett három parlamenti képviselő előtt, amelyben nyilvánvalóan valótlan állításokat hangoztatott arról, hogy Leonyid Kucsma törvénytelen utasításokat adott ki egyes sajtóorgánumok elleni eljárásra és Gongadze elrablására.

Alexander Rahr német politológus, FÁK-szakértő előzőleg azt mondta, hogy a "kazettabotrány" nem befolyásolja jelentősen az Ukrajna és a Nyugat közötti viszonyt, és Leonyid Kucsma elnök túléli a botrányt, de elveszíti befolyását. A politológus német forrásokból származó értesülései szerint Kucsma elnök január 19-én várhatóan Németországba látogat: ez lesz az első külföldi útja a Gongadze-ügy kezdete óta. Alexander Rahr érvei szerint egyrészt nem bizonyított, hogy az ominózus hangfelvételen lévő hang Leonyid Kucsmáé, másrészt pedig megfigyelők szerint a botrány mindenekelőtt az ukrán belpolitikai helyzetet érinti. A politológus szerint amikor Kucsma januárban Németországba vagy bármely más nyugati országba utazik, "nagyon kellemetlen kérdéseket tesznek majd fel neki". "Nyugaton azonban jól tudják, hogy Ukrajna
csak féldemokrácia. Lehetséges, hogy Leonyid Kucsma rendszere a legjobb, amelyet Ukrajna fejlődésének jelenlegi pillanatában a Nyugat remélhet. Nyugaton látják, hogy Ukrajnában a kommunistáknak továbbra is nagy a befolyásuk, és a demokraták gyengék" - mondta a politológus.

(MTI)