Vágólapra másolva!
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség és a Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) múlt év végén kötött megállapodásának eredményeként a magyarlakta megyékbe magyar alprefektusokat neveznek ki.
Vágólapra másolva!

Markó Béla, az RMDSZ elnöke az erdélyi Krónika című lap pénteki számában megjelent nyilatkozatában elmondta: a szövetség elvben megegyezett a PDSR vezetőivel, hogy a magyarlakta megyékbe magyar alprefektusokat nevezzenek ki, ám a részletek még tisztázatlanok. A leendő alprefektusok személyéről nem az RMDSZ dönt, a PDSR központi vezetősége a párt megyei szervezeteitől kért javaslatokat, ezek alapján történnek majd a kinevezések.

" A PDSR-vel csupán együttműködési megállapodást kötöttünk, így nem lehetnek prefektusaink. Fontosnak tarjuk viszont, hogy magyar szakemberek jelen legyenek a megyei szintű vezetésben, magyar nemzetiségű alprefektusok kinevezése tehát lehetséges" - közölte Markó, hozzátéve, a leendő tisztségviselőknek nem kell lemondaniuk RMDSZ tagságukról. "A Szövetség érdekvédelmi szervezet, tehát a tagság nem minősül politikai elkötelezettségnek" - mondta.

A Krónika értesülése szerint öt romániai megyében - a döntő többségében magyarok lakta Hargita és Kovászna megyén kívül, Bihar, Szatmár és Maros megyében - lehetnek majd magyar nemzetiségű alprefektusok.

Az RMDSZ jelöli ki a kisebbségvédelmi hivatal egyik helyettes államtitkárát is. Markó elmondta, a helyettes államtitkári tisztség nem minősül kimondottan politikai funkciónak, ezért elvi megegyezés született arról, hogy a kisebbségekkel foglalkozó államtitkárság vezetőségében részt vesz majd az RMDSZ jelöltje.

A PDSR december végén beiktatott kisebbségi kormányában a kisebbségvédelmi hivatal elveszítette eddigi önállóságát: a határon túli románok hivatalával együtt az újonnan létrehozott tájékoztatási minisztériumhoz kerül.

A határon túli románokkal foglalkozó hivatalt Vasile Ionescu, a Radio Romania International eddigi vezérigazgatója vezeti majd. Markó ugyanakkor a Krónikának elmondta, hogy a kisebbségvédelmi hivatal további működésével kapcsolatos tervek elakadtak azon, hogy az ismert politológus, Dan Pavel nem vállalta el a hivatal vezetését.

A PDSR-vel folytatott tárgyalások kitértek arra is, hogy a minisztériumokban megmaradjanak az RMDSZ képviselői által vezetett főosztályok. Kisebbségi főosztályok működtek az oktatási és a kulturális minisztériumban. "A kormányügynökségekben is jelen vannak a szakértőink. Ha a kormányapparátus átszervezése ezt megengedi, szeretnénk, hogy az új struktúrában a jelenlegihez hasonló funkciót tölthessenek be" - mondta Markó.

A romániai magyar sajtó első kommentárjaiban fenntartásokkal fogadta a magyar nemzetiségű alprefektusok lehetséges kinevezéséről szóló megállapodást. A Hargita Népe című lap pénteki kommentárjában arra emlékeztetett, hogy 1992-ben még heves tiltakozást váltott ki a romániai magyarság körében, hogy nem magyar nemzetiségű prefektusa lett a 85 százalékban magyar lakosú Hargita megyének. A lap szerint az RMDSZ biztosan kapott ígéreteket a PDSR-től, de ez egyelőre "csak papíron kivívott siker", az egyezmény hitelét a mindennapok gyakorlata dönti majd el. A romániai magyarokat sokszor becsapták már, csak remélni lehet, hogy most másként lesz.

A Krónika pénteki kommentárjában úgy vélekedett, olyan helyzet alakul ki, hogy az RMDSZ "félig-meddig részt vesz a kormányzásban és felerészben megtartja ellenzéki szerepét is". A lap szerint az RMDSZ előtt továbbra is az a dilemma áll, hogy Románia sajátos, "kijárós" demokráciájához alkalmazkodva politizáljon nagyobb hatásfokkal, vagy "reformerként", tagadva minden visszásságot, kevesebb eredménnyel.

(MTI)

Korábban:

(2000. december 27.)