A balti országok információkat gyűjtenek a kalinyingrádi orosz atomfegyver-telepítésről<br/>

Vágólapra másolva!
A balti országok védelmi miniszterei egyelőre gyűjtik az információkat az állítólagos kalinyingrádi orosz atomfegyver-telepítésről. Az információk fényében később foglalnak majd hivatalosan állást az ügyben.
Vágólapra másolva!

A három volt szovjet balti köztársaság és Lengyelország védelmi minisztere Krakkóban találkozott vasárnap A balti államok útja a NATO felé című konferencián, amelynek napirendjén nem szerepelt a kalinyingrádi rakétatelepítés ügye.

A rendezvényt követő közös sajtóértekezleten Gritis Valdis Kristovskis lett védelmi miniszter úgy vélekedett, hogy Oroszországnak nincs szüksége atomfegyverek állomásoztatására a térségben, mert a Balti-tengeri övezet államai baráti viszonyt ápolnak vele. Ha a saját és amerikai, illetve más forrásokból nyert értesülések mégis megerősítenék a sajtóhíreket, Lettország nemzetközi ellenőrzést követelne a kalinyingrádi területen - mondta a miniszter.

Juri Luik észt védelmi miniszter szerint országát meglepetésként érte a The Washington Times jelentése, tekintettel az Oroszországi Föderáció kormányának hivatalos álláspontjára, amely szerint a Balti-tenger térsége atomfegyvermentes övezet. Az észt kormány egyelőre gyűjti az információkat, még nem foglalt el hivatalos álláspontot, és nem fogalmazott meg semmilyen hivatalos kérést. "Ha az értesülések megerősítést nyernek, az mindenesetre a stabilitás bizonyos hiányát jelzi a térségben" - mondta az észt miniszter.

Linas Antanas Linkevicius litván védelmi miniszter szerint indokolt lenne nemzetközi szakértői csoportot küldeni Kalinyingrádba. "De nagyon fontos az is, hogyan kommentáljuk az egyelőre nem megerősített információkat" - tette hozzá.

A lett miniszter úgy vélte, hogy az atomfegyver-telepítés híre felgyorsíthatja a balti államok NATO-csatlakozását, míg észt kollégája szerint nem lesz hatással a tárgyalási folyamatra.

Bronislaw Komorowski lengyel nemzetvédelmi miniszter csak annyit mondott, hogy Lengyelország NATO-tagállam, és semmi oka arra, hogy fenyegetve érezze magát. Nem is valamiféle veszélyérzet miatt támogatja a balti államok NATO- és EU-csatlakozását, hanem azért, mert szeretné kiterjeszteni az európai biztonság és stabilitás övezetét.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 7.)