Bush jelöltjei kereszttűzben <br/>

Vágólapra másolva!
Heves viták várták tegnap Washingtonban George W. Bush megválasztott amerikai elnököt. A csapatát ért támadások középpontjában Linda Chavez, a munkaügyi, illetve John Ashcroft, az igazságügyi tárca várományosai állnak.
Vágólapra másolva!

Demokrata szenátorok szerint igen éles vita várható a jövő héten, amikor az illetékes bizottság meghallgatja George W. Bush jelöltjét a munkaügyi tárca élére. Kiderült ugyanis, hogy Linda Chavez a '90-es évek elején befogadott egy illegális guatemalai bevándorlót, bizonyos Marta Mercadort. Az asszony, akinek helyzete azóta tisztázódott, s amerikai állampolgár férjével együtt Maryland államban él, a CNN szerint elismerte, hogy Chavez házában lakott, s tőle olykor pénzt is kapott. Azt azonban nem sikerült tisztázni, alkalmazottja volt-e Bush miniszterjelöltjének. "Olykor kitakarítottam a konyhát, néha mostam, vasaltam, de ez nem volt rendszeres" - mondta minderről Mercador. Egyben megjegyezte, ő csak meg akarta hálálni mindezzel házigazdái szívélyességét.

Az amerikai jogszabályok szerint viszont még akkor is tilos illegális bevándorlókat befogadni, ha nem alkalmazzák őket. Aki mégis ilyet tesz, az pénzbírságra, illetve akár öt évig terjedő börtönbüntetésre is ítélhető. Igaz, tette hozzá a hírtelevízió, ritkán fordul elő, hogy ilyen szankciókat alkalmazzanak. Az azonban kétségtelen, hogy az eddigi példák szerint nem jó előjel egy miniszterjelölt számára, ha ilyen ügyet fedeznek fel a múltjában. Clinton elnöknek például 1993-ban el kellett állnia attól, hogy Zoe Bairdet nevezze az igazságügyi tárca élére. Róla ugyanis az derült ki, hogy egykor nem fizetett társadalombiztosítást egy nála dolgozó perui házaspár után. Linda Chavez egyébként - írta a CNN - akkoriban hevesen bírálta Baird jelölését.

Bush azonban a jelek szerint kitart Chavez mellett. Mint szóvivője közölte, a megválasztott elnök abból indul ki, hogy jelöltje nem tudott Mercador asszony tisztázatlan helyzetéről, ráadásul nem is adott neki fizetést. Egyébként nem ez az egyetlen ilyen jellegű gondja a hatalom átvételére készülő csapatnak. A környezetvédelmi ügynökség első emberének jelölt Christie Whitman például hét évvel ezelőtt, a Baird-ügy idején ismerte el, hogy maga is foglalkoztatott illegális bevándorlókat, s nem fizetett utánuk járulékokat.

Linda Chavez mellett a legtöbb kifogás Bush igazságügyminiszter-jelöltje, John Ashcroft ellen fogalmazódik meg. A volt missouri szenátort - akit a mostani választáson az állam néhai, a kampány utolsó napjaiban elhunyt kormányzója győzött le, s így annak özvegye lett kongresszusi tag - liberális csoportok vették össztűz alá. Szerintük ugyanis az evangélikus hitű Ashcroft túl konzervatív nézeteket vall, többek között az abortusz, a fegyvertartás, a pozitív diszkrimináció kérdéseiben. Jesse Jackson tiszteletes s néhány civil mozgalom ugyancsak arra készül, hogy megpróbálják megakadályozni Ashcroft kinevezését. Szerintük a miniszterjelölt tavaly segített megakadályozni azt, hogy egy missouri legfelső bíróság egyik színes bőrű tagját beválasszák a szövetségi testületbe - jelentette az MSNBC.

Bush tehát komoly viták várták tegnap Washingtonban. A megválasztott elnök egyébként jövő héten költözik véglegesen a fővárosban.

(Magyar Hirlap)

Ajánló:

(2000.11.06.)

Korábban:

(2001.01.06.)