Újabb belpolitikai vita robbant ki a brit parlamentben az uránlövedékek miatt <br/>

Vágólapra másolva!
Nagy-Britanniában az ellenzék csütörtökön azzal vádolta meg a kormányt, hogy már négy éve tudatában van a szegényített uránt tartalmazó lövedékek egészségi kockázatainak, ennek ellenére nem akadályozta meg, hogy a páncéltörő lövedékeket bevessék a koszovói háborúban.
Vágólapra másolva!

Az uránmagvas lövedékek egészségkárosító hatásáról az elmúlt napokban kialakult vita újult erővel kapott lábra Londonban azután, hogy szerda este a BBC ismertette a hadsereg irattárából birtokába került bizalmas dokumentumokat, amelyek az uránmagvas páncéltörő lövedékek keltette mérgező por veszélyeire hívják fel a figyelmet, egyebek között arra, hogy a por belélegzése növeli a rák kialakulásának veszélyét a tüdőben, a nyirokmirigyekben és az agyban. A brit védelmi tárca közleményében pontatlannak nevezte az előkerült jelentést, mondván: azt a hadsereg egy újonca fogalmazta meg, aki hibás következtetésekre jutott.

A brit hadsereg egyik orvoscsoportja által 1997 márciusában megfogalmazott jelentés szerint "az urániumdioxid-por belélegzéskor lerakódik a tüdőben, ahonnan nagyon lassan szívódik fel, ha egyáltalán felszívódik. Bár a vegyi mérgezés veszélye csekély, felléphet a tüdő lokalizált sugárkárosodása, amely rákhoz vezethet. Az urániumot tartalmazó por emiatt veszélyes" - írták a szakemberek "A szegényítetturánium-lövedékek veszélyeiről és használatáról" készült feljegyzésben.

Az orvos szakértők szerint azok a katonák, akik netán behatolnának olyan járművekbe, amelyekbe uránmagvas lövedék csapódott be, az elfogadottnál nyolcszor nagyobb mértékben lélegzik be a mérgező port.

Egy másik, szintén a BBC tudomására jutott kutatás legújabb eredményei azt bizonyítják, hogy a normálistól eltérően magas szintű a szegényített uránium azon brit öböl-háborús veteránok felének a szervezetében, akiket egy kanadai kórházban vizsgálnak az uránmagvas lövedékek alkalmazása nyomán elszenvedett egészségkárosodásra gyanakodva. A brit katonák vizelet- és szövetmintáit rendszeresen vizsgálva jutottak erre a következtetésre a kanadai kórház orvosai.

Sir Keith O'Nions, a védelmi minisztérium tudományos főtanácsadója csütörtökön a brit közszolgálati rádiónak kijelentette: az uránmagvas lövedékek használatáról a hadsereg irattárából kikerült jelentéstervezet valóban hibás, sok tudományos pontatlanságot tartalmaz. Mivel annak megállapításait a belső tudományos viták nem igazolták, a hadsereg felső vezetése soha nem is fogadta el. A szakértő közölte, elméletileg természetesen lehetetlen teljességgel kizárni az uránmagvas lövedék és a boszniai, koszovói békefenntartók megbetegedése közötti kapcsolatot, és helytelen lenne azt állítani, hogy ezen páncéltörő lövedékek használatának egészségi kockázata nulla. Ezért a szakemberek a kockázatokat "igen csekélynek" nevezik - fejtegette.

A brit sajtóban csütörtökön nagy terjedelmet kapott dokumentumok azután kerültek napvilágra, hogy a közvélemény nyomása előtt meghajolva a védelmi minisztérium kedden a parlament elé tárta hivatalos állásfoglalását az uránmagvas lövedékekről. Bár a minisztérium véleménye szerint nem bizonyítható a kapcsolat e lőszerek és a Balkánon szolgált békefenntartó erők soraiban fellépett rákos megbetegedések között, a brit kormány felajánlotta, hogy önkéntes alapon biztosítja a Boszniában és Koszovóban szolgált katonák és civilek számára az egészségi szűrést. A tárca szerdán kénytelen volt elismerni ugyanakkor, hogy még nincs kialakult terv a szűrési program megvalósítására, és elképzelhető, hogy arra legkorábban az év második felében kerülhet majd sor.

Ellenzéki politikusok csütörtökön sürgették, hogy a külföldi útjáról hazatért Geoff Hoon védelmi miniszter maga álljon mihamarabb a parlament elé, és tisztázza egyértelműen, mit tudott és mit nem a brit kormány az uránmagvas lövedékekről.

(MTI)