A német külügyminiszter elhatárolta magát korábbi militáns múltjától<br/>

Vágólapra másolva!
A német külügyminiszter, Joschka Fischer kedden a frankfurti bíróságon tett tanúvallomásában ismét elhatárolta magát militáns múltjától. A külügyminiszter az akkori utcai harcokra visszatekintve alapvető hibának nevezte, hogy ő és társai tévesen ítélték meg az állam szerepét. A német konzervatív ellenzék Fischer szerdai válaszainak fényében dönti majd el, hogy a miniszter lemondását vagy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását követelik-e.
Vágólapra másolva!

A hesseni nagyváros tartományi bírósága tanúként idézte meg Joschka Fischert abban a perben, amelynek vádlottját, Hans-Joachim Kleint terrorista szervezetben vállalt tevékenységgel, a Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) 1975. decemberi bécsi értekezlete elleni rajtaütéssel, valamint ennek során elkövetett emberöléssel vádolja az ügyészség. Klein és Fischer 30 évvel ezelőtt közösen vettek részt a frankfurti lakásfoglaló mozgalomban, illetve utcai tüntetésekben.

A külügyminiszter az akkori utcai harcokra visszatekintve alapvető hibának nevezte, hogy ő és társai tévesen ítélték meg az állam szerepét. "Az ebből fakadó felelősséget nekem is vállalnom kell" - tette hozzá.

A mintegy két és fél órás meghallgatás során Fischer beismerte - a Stern magazin január 4-i számában fotókkal dokumentált - támadást, amelynek során az erőszakba torkollott utcai demonstráció végén ököllel leterített egy rendőrt. Ugyanakkor tagadta, hogy egy három évvel későbbi tüntetés alkalmával benzines palackot hajított volna rendőrökre.

Úgyszintén "groteszknek" nevezte a Klein-perben tavaly decemberben tanúként kihallgatott nemzetközi terrorista, Carlos állítását, amely szerint a Fischer által a 70-es évek elején lakott frankfurti házban nehézfegyvereket rejtegettek. "Kíváncsi vagyok, mikor hangzik el olyan állítás, miszerint Daniel Cohn-Bendit és én a harmadik világháborút célzó terveket szőttünk Frankfurtban" - mondta a prominens tanú.

A vádlottat illetően úgy fogalmazott: Klein soha nem tartozott a frankfurti "sponti társaság" szellemi vezérkarához, hanem inkább érzelmi síkon kötődött a lázongó diákok csapatához. Az ő (Fischer) szemében világos volt, hogy Klein előbb vagy utóbb az illegális szervezetek valamelyikében fog kikötni. Azt azonban csak később tudta meg, hogy olyan baloldali körhöz csapódott, amely a rossz utat választotta - tette hozzá.

A német konzervatív ellenzék szerdán Fischer "militáns múltját" kívánja a Bundestag aktuális kérdésekkel foglalkozó napirendi pontjának előterébe állítani - közölte kedden Berlinben a CDU/CSU frakció ügyvezetője. Hans-Peter Repnik az 1973-as utcai támadást ahhoz a huligántámadáshoz hasonlította, amelynek során német futballszurkolók csaknem halálra rugdostak egy francia rendőrt az 1998-as labdarúgó-világbajnokság egyik mérkőzése után. Mint mondta, az uniópártok Fischer szerdai válaszainak fényében döntik majd el, hogy a miniszter lemondását vagy parlamenti vizsgálóbizottság létrehozását követelik-e.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 9.)