Plutóniummal szennyezett urán válthatta ki a Balkán-szindrómát <br/>

Vágólapra másolva!
Egy svájci kutatóintézet szerint a NATO Jugoszlávia elleni légitámadásaiban felhasznált uránötvözetű lövedékköpenyek súlyosan mérgező és rákkeltő plutóniumot is tartalmazhattak. Ezzel lenne magyarázható a Balkánon szolgálatot teljesítő békeerő katonái titokzatos megbetegedése.
Vágólapra másolva!

A német ARD televízió kedden előzetes részleteket közölt Monitor című magazinműsorának csütörtökön bemutatandó oknyomozó riportjából, amely az amerikai védelmi minisztérium által végzett, de nyilvánosságra nem hozott vizsgálatokra hivatkozva állítja, hogy rákkeltő és veszedelmesen mérgező plutóniumot is tartalmazhatott nyomokban az amerikai hadsereg rendelkezésére bocsátott szegényített uránium. (Az amerikai hadiipar ötvözőelemként használja fel a szegényített uránt nagy átütőképességű páncéltörő lövedékek külső fémköpenyének készítéséhez.)

A riportban megszólal Wolfgang Köhnlein, a német szövetségi kormány sugárvédelmi bizottságának elnökhelyettese is, aki lehetségesnek nevezte, hogy az amerikai páncéltörő lövedékek fémköpenyébe jutott plutónium okozhatta a délszláv térségben szolgáló NATO-katonák között előfordult leukémiás megbetegedéseket - írta a dpa.

Az ARD közlésével párhuzamosan egy tekintélyes svájci kutatóintézet is hasonló feltételezéssel állt elő kedden. A Spiezben működő Svájci Szövetségi Fegyverlaboratórium uránium 236-os nyomait fedezte fel Koszovó azon térségeiben, amelyekben a NATO alkalmazta a szegényített uránnal ötvözött köpenyű lövedékeket a jugoszláviai légiháború idején. Ez az uránizotóp nem fordul elő a természetben, így fel kell tételeznünk, hogy a lövedékhez felhasznált uránium egy része atomreaktorok elhasznált fűtőrudaiból származott - jelentették ki a svájci intézet kutatói.

Az atomerőművek fűtőelemeiben plutónium keletkezik, amikor a reaktorok energiát termelnek. Később az újrafeldolgozás során igyekeznek ugyan leválasztani az uránrudakról az így keletkezett plutóniumot, de nagyon valószínű, hogy minden igyekezet ellenére nyomokban maradhat rajtuk plutónium - idézett a Reuters a svájci kutatók megállapításaiból.

Az osztrák zöldek azonmód reagáltak az újonnan felbukkant gyanúra. Eva Glawschnig szóvivő követelte bécsi nyilatkozatában, hogy a nemzetközi közösség tiltsa meg az atomhulladékok fegyvergyártáshoz való felhasználását. Mint mondta, az uránötvözetű lövedékek széthasadt köpenyeiből súlyosan ártalmas anyagok szivárognak a talajba az eső és a talajvíz közvetítésével. Megfertőzik a talajból sarjadó növényeket, és belekerülnek a táplálékláncba is. A felelőtlen felhasználás fő kárvallottja így a polgári lakosság - mondta az osztrák zöldek szóvivője.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 16.)