A kongói helyzet a Francia-afrikai csúcsértekezlet fő témája<br/>

Vágólapra másolva!
Kofi Annan az ENSZ főtitkára szerint a szervezet azon fáradozik, hogy békés eszközökkel rendezze a Kongói Demokratikus Köztársaságban kialakult konfliktushelyzetet.
Vágólapra másolva!

Yaoundéban, Kameruna fővárosába összehívott 21. francia-afrikai csúcsértekezlet nyitónapján Annan kiemelte: az ENSZ azt szeretné, ha a kongói konfliktus résztvevői a nemzetközi szervezet erőfeszítéseivel összhangban cselekednének. Ezután a résztvevők - a főtitkár kérésére - egy perces néma felállással emlékeztek a kedden meggyilkolt Laurent-Désiré Kabila elnökre.

A csúcstalálkozón 25 államfő vesz részt, köztük Jacques Chirac francia elnök, aki az elmúlt napok kinshasai eseményei kapcsán leszögezte: "Franciaország most és a jövőben is elutasítja a személyek elleni támadásokat, az erőszak alkalmazását, a hatalom erővel való megszerzését, a határok megsértését és a hadműveleteket, történjenek azok bárhol is a világon".

A jelenlevők visszafogottak voltak annak értékelésében, hogy Kabila halála milyen mértékben befolyásolja majd a kongói békefolyamatot és az ehhez kapcsolódó, a többpártrendszer bevezetésére irányuló "belső párbeszédet".

"A belső párbeszéd problémája nem oldódott meg Kabila halálával" - jelentette ki Joseph Mubundi Mulunda, a Ruanda támogatását élvező Kongói Gyűlés a Demokráciáért elnevezésű lázadószervezet szóvivője.

Az idei tanácskozás fő témája "Afrika a globalizáció kihívásaival szemben" lett volna, de a kongói puccs megváltoztatta az eredeti elképzeléseket. Az 1973 óta rendszeressé vált francia-afrikai csúcstalálkozók központi kérdése, hogyan tartható fenn, s korszerűsíthető a volt gyarmattartó Franciaország, illetve az önállóvá vált afrikai államok különleges kapcsolata.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 18.)