A jugoszláv külügyminiszterrel tárgyalt a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze<br/>

Vágólapra másolva!
Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszterrel tartott megbeszéléssel folytatta szerdán jugoszláviai látogatását Carla del Ponte. A hágai Nemzetközi Törvényszék főügyészének hűvös belgrádi fogadtatása újabb jeleként előzőleg több száz ember tüntetésen tiltakozott a látogatás miatt.
Vágólapra másolva!

A volt Jugoszlávia területén elkövetett háborús bűnöket vizsgáló törvényszék főügyésze kedden kezdett háromnapos hivatalos látogatást Jugoszláviában, hogy az együttműködésről tárgyaljon az új belgrádi vezetéssel. Del Pontét kedden fogadta Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök, ám az erről kiadott hivatalos belgrádi közleményből ítélve nem sikerült feloldani a nézeteltéréseket.

Del Ponte szerdán Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszterrel folytatta megbeszéléseit. A főügyésznő a félórás találkozó után nem nyilatkozott, ahogyan kedden sem a Kostunicával tartott megbeszélés után. Del Ponte szerdán várhatóan még a jugoszláv igazságügyi és belügyi tárca vezetőivel találkozik.

Del Ponte hűvös fogadtatásban részesül Belgrádban, ahol részben az előző évek kampányai nyomán sokan politikai intézménynek tekintik az ENSZ-törvényszéket, és elutasítják az általa megvádolt személyek kiadását.

A hűvös fogadtatás újabb jeleként szerdán 300 ember a jugoszláv külügyminisztérium előtt tüntetésen tiltakozott a látogatás miatt. A megmozdulást a Jugoszláv Hazafias Szövetség - a Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök nevével fémjelzett előző belgrádi kormányzat idején a vezetés nem hivatalos szócsöve - szervezte más baloldali pártokkal együtt, de jelen voltak Koszovóban eltűnt személyek családtagjai is.

A tüntetők az előző Jugoszlávia zászlóit, a törvényszék által háborús bűnökkel vádolt Milosevics, illetve a Koszovóban eltűnt személyek képmását és a törvényszéket sértegető feliratokat lengettek. A tömeg lezárta az épület mellett elhaladó forgalmas utat, kis csoportjaik pedig később az oldalbejáratoknál gyülekeztek.

A megmozdulást fokozott biztonsági intézkedések kísérték, de a tüntetőket körülvevő több tucat rendőr nem próbálta meg feloszlatni a tömeget. A tüntetők nagy része távozott, miután Del Ponte találkozott az eltűnt személyek hozzátartozóinak képviselőivel.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 24.)