Donorhiány alakult ki Nagy-Britanniában <br/>

Vágólapra másolva!
Nagy-Britanniában veszélybe kerültek a szervátültetési műtétek a liverpooli Alder Hey kórházban kirobbant szerveltávolítási botrány miatt. A donorszervek hiánya miatt egyes szervátültető- központokban az orvosok nem tudják végrehajtani az életmentő műtéteket.
Vágólapra másolva!

A probléma olyan súlyossá vált, hogy az orvosi szakma vezetői a brit kormány illetékeseivel tárgyalnak a közeljövőben arról, miként lehetne mihamarabb életbe léptetni a szükséges jogszabályokat a szerveltávolítás gyakorlatáról. A szakemberek sürgetik, hogy hozzák létre az országos szervdonorszolgálatot és a hozzá kapcsolódó központi adatbázist, illetve a tárca segítse elő a donorkártyák széles körű elterjesztését az országban. A szervátültetésre várók hozzátartozói és neves brit orvosok a hét végén a sajtó segítségével kampányt indítottak, hogy bizonyítsák a botrányok következtében bizalmát vesztő közvéleménynek a szerveltávolítások szükségességét a gyógyításban.

A szervadományok hiányát a liverpooli Alder Hey kórház és a bristoli Királyi Gyermekkórház által éveken át folytatott szerveltávolítási gyakorlat lelepleződése és az ügyükben folytatott egészségügyi minisztériumi vizsgálat megállapításai idézték elő. Mindkét kórházban több száz halott csecsemő és gyermek létfontosságú szervét távolították el a kórbonctani vizsgálatok során szülői engedély, a hozzátartozók teljes körű felvilágosítása nélkül. Az illetékesek ugyan arra hivatkoznak, hogy a szerveltávolításokra orvosi kutatások céljából került sor, az egészségügyi tárca által lefolytatott vizsgálat azonban mindkét kórház gyakorlatát törvénytelennek nyilvánította, és megállapította, hogy a szervek többségét elraktározták ugyan, de nem használták fel a kutatói programokhoz.

A vizsgálat arra is fényt derített, hogy 23 másik kórház folytatott hasonló gyakorlatot, és az elmúlt évtizedben több mint százezer létfontosságú emberi szervet, testrészt, elhunyt magzatot tartottak vissza. Az egészségügyi tárca úgy nyilatkozott ugyan, hogy nem fenyegeti válság a szervátültetési programokat, brit sajtóértesülések szerint két neves szervátültető-központban, a londoni Royal Brompton kórházban és a birminghami Erzsébet királynő kórházban már tíz napja nem hajthattak végre szervátültetési műtéteket donorhiány miatt.

(MTI)