Saron a tábai elvek alapján nem tárgyal a palesztinokkal<br/>

Vágólapra másolva!
Ariel Saron megválasztott izraeli miniszterelnök kizártnak tartja, hogy a Tábában megkezdett alapokról folytassák a tárgyalásokat a palesztinokkal. Izrael elutasította Szíria feltételeit is a béketárgyalások felújítására, mivel Izrael számára elfogadhatatlan az a feltétel, hogy a zsidó állam teljesen ürítse ki az 1967-ben megszállt Golán-fennsíkot.
Vágólapra másolva!

Saron diplomáciai tanácsadója kijelentette csütörtökön az izraeli rádióban, hogy országa elutasítja Szíria feltételeit a béketárgyalások felújítására. Zalman Soval a palesztin vezetésnek arra a Saronhoz intézett felhívására reagált, amelyben a tárgyalások folytatását sürgették arról a pontról, ahová a januárban folytatott tábai megbeszéléseken eljutottak. Tábában Ehud Barak eddigi kormányfő a napvilágot látott értesülések szerint kompromisszumos javaslatokat terjesztett elő az arabok lakta Kelet-Jeruzsálem önállóságának kérdésében, illetve a Jordán-folyó nyugati partján fekvő terület 90 százalékát felajánlotta a palesztinoknak.

Az egykori washingtoni nagykövet Soval utalt arra, hogy írásos megállapodás nem született az egyiptomi városban, amiről pedig tárgyaltak, az a most alakuló új kormányt semmire nem kötelezi, mint azt Saron már a választási kampány során értésre adta. Az új kormányt csak az aláírt egyezmények kötelezik - tette hozzá a tanácsadó -, mint az 1993-as oslói, illetve az 1998-as Wye Plantation-i megállapodások.

Izrael csütörtökön elutasította Szíria feltételeit a béketárgyalások felújítására. Az új izraeli miniszterelnök, Ariel Saron diplomáciai tanácsadója, Zalman Soval kijelentette: Izrael számára elfogadhatatlan a tárgyalások felújításának damaszkuszi feltétele, nevezetesen az, hogy a zsidó állam előtte teljesen ürítse ki az 1967-ben megszállt Golán-fennsíkot. Választási kampánya során - biztonsági megfontolásokra hivatkozva - maga Saron is kizárta, hogy a fennsíkot teljes egészében Damaszkusznak adja át.

Bassár el-Aszad szíriai államfő előző nap országa hivatalos hírügynökségének, a SANA-nak elmondta, hogy változatlanul azok a feltételek vannak érvényben, amelyeket még atyja, Háfez Asszad dolgozott ki, aki szerinte a közel-keleti béke egyik legelkötelezettebb keresője volt. "Ugyanazt követelem, amit Asszad elnök követelt. Nem vettem el a feltételekből, és nem is toldottam meg azokat" - mondta Bassár el-Aszad. Azt is hozzátette, hogy nem pusztán egy izraeli-szír békében gondolkodik, hanem az egész térségre kiterjedő megállapodásban. Értésre adta, hogy olyan szerződést, amelyet a palesztinok elfogadnak, minden bizonnyal Szíria is elfogad, mert az új lehetőségek elé állítaná a térség országait. Egyúttal bizonyosságát fejezte ki, hogy a palesztinok csak olyan megállapodást hagynak jóvá, amely valamennyi jogukat biztosítja.

Eközben az iraki külügyminiszter, Muhammad Szaid asz-Szahaf egy nyilatkozatában úgy vélekedett, hogy Saron győzelme az eddigi kormányfő, Ehud Barak felett semmit nem változtat a közel-keleti békefolyamat tekintetében, mivel mindkét említett politikus bűnöző. Malajziai látogatása végén asz-Szahaf kijelentette, Saron, Barak és elődjük, Simon Peresz "mind egyformák, a palesztinok földjét Izrael számára el akarják venni". Hozzátette, "bűnözőkről van szó, akik gyilkolják a palesztinokat, miközben a békéről beszélve próbálják fedezni magukat". Ha Izrael békét akar, - tette hozzá - minden elvett földet vissza kell adnia a palesztinoknak, és valamennyi, 1948 után érkezett zsidót ki kell telepítenie Palesztinából.

(MTI)

Ajánló:

A BBC honlapján

Korábban:

(2001. február 7.)