Kipreparált halottakat mutatnak be egy berlini kiállításon<br/>

Vágólapra másolva!
Vitákat váltott ki Günther von Hagens anatómiaprofesszor kiállítása Berlinben. A rendezvényen speciálisan kipreparált emberi maradványokat mutatnak be. A kiállításon szereplők még életükben hozzájárultak, hogy testüket bemutassák, ennek ellenére komoly etikai kétségek kísérik a kiállítást.
Vágólapra másolva!

Günther von Hagens professzor kiállítása már megnyitása előtt vitákat váltott ki a berliniek körében. A kiállítás címe: Testek világa, és halott emberek maradványait mutatja be - írja a BBC.

A testeket feldarabolják, és speciális módon kipreparálják. A kiállítás szervezőinek célja, hogy az anatómiát szélesebb körnek is megmutassák. Sokan azonban visszataszítónak és megalázónak találják az emberi test ilyetén való bemutatását.

Von Hagens professzor, aki a közelmúltban Bécsben is bemutatta kollekcióját, az emberi maradványok speciális kipreparálását saját módszerével végzi. A '80-as években a heidelbergi egyetemen kifejlesztett eljárás, a "plasztizálás" segítségével "élethű" preparátumok létrehozására képes.

A plasztizálás lényege, hogy az emberi szövetekben található folyadékot egy szintetikus gyantával pótolja. Ettől a testek anatómiai modelleknek látszanak. Az izmok, a szervek, az idegpályák, a vérerek mind jól kivehetők.

Sok kiállítási "tárgy" felettébb zavaró témájú, mint például az a női test, amelynek szépen feltárt belső szervei között egy meg nem született csecsemő látható a méhben.

A kiállításon szereplő személyek még életükben beleegyezésüket adták testük ily módon való bemutatásához. Ennek ellenére egyeseknek a hírhedt náci orvost, Mengelét juttatja eszébe, míg mások modern Frankensteinnek nevezik Von Hagens professzort.

Ezeket az összehasonlításokat visszautasítja Von Hagens. "Ezek a plasztinátumok megmutatják az emberi test belsejének szépségét. Szakítok a frankensteini hagyománnyal" - mondja.

A látogatókat megosztja a látvány. Egy részük furcsának, másik ijesztőnek találja, keveseket pedig elbűvöl a kiállítás, sőt eddig már 3000-en jelentkeztek a professzornál, hogy haláluk után felajánlják testüket kipreparálásra.

Az egyházak etikai ellenvetéseket támasztanak, és gyászmisét kívánnak tartani a kiállításon bemutatottak lelki üdvéért. A szélesebb etikai vita csak most kezdődik. A szervezők, látva a preparátumok kiváltotta érdeklődést, Londonban és New Yorkban is be kívánják mutatni a kollekciót.

Ajánló:

angolul