Megtalálták az elsüllyesztett japán halászhajót<br/>

Vágólapra másolva!
Rábukkant az amerikai haditengerészet a hawaii partoknál elsüllyedt japán halászhajóra egy mélytengeri kutatórobot segítségével. A hajót nyolc nappal ezelőtt egy amerikai tengeralattjáró süllyesztette el. A baleset során eltűnt legénységet továbbra sem sikerült megtalálni.
Vágólapra másolva!

A Scorpio-2 mélytengeri robot, amelyet a tenger felszínéről, egy biztosítóhajóról irányítottak, szombatra virradóra Oahu sziget szélességi körén, az ütközés helyétől mintegy 900 méterre találta meg a 499 tonnás Ehime Marut. A halászhajó egy darabban, oldalra dőlve nyugszik a tengerfenéken, 900 méter mélységben. A kutatórobot egyelőre nem akadt a szerencsétlenségben eltűnt 9 ember nyomára, akikről feltételezték, hogy esetleg a tanhajóban rekedtek.

Az Ehime Maru megtalálásáról beszámoló Kyodo japán hírügynökség állítja: az amerikai haditengerészet már szerdán bevetette a távirányítású kis tengeralattjárót, de az erősen háborgó tenger miatt a keresés mindezidáig nem vezetett eredményre. Az amerikai közlekedésbiztonsági hivatal egyik munkatársa pénteken arról tájékoztatta az ellenzéki Japán Demokrata Párt (DPJ) Honolulun tartózkodó tényfeltáró csoportját, hogy a 6080 tonnás atom-tengeralattjáró nem gyakorlatozott, hanem "bemutatót" tartott, amikor felszínre emelkedés közben elsüllyesztette az Ehime Marut. A japán parlamenti képviselőknek John Hammerschmidt adott ilyen tájékoztatást a hivatal több tisztségviselőjének jelenlétében - írta a Kyodo.

Raom Fischer, az amerikai csendes-óceáni flotta egyik magas rangú tisztje szerint nehéz lesz felszínre emelni a roncsot. Fischer elmondta: az amerikai haditengerészet nem fogja nyilvánosságra hozni időközi jelentését az ütközés körülményeiről mindaddig, amíg a beszámoló végleges változata el nem készül. A szerencsétlenséget okozó Greeneville volt kapitányáról elmondta, hogy a balesetben érintett amerikaiak - köztük a kapitány is - valószínűleg hadbíróság elé kerül. A hivatal szerint az időközi jelentés egy éven belül várható, a legénység és a tengeralattjárón vendégeskedő civilek kikérdezése már megkezdődött. A japán hírügynökség szerint a 16 polgári személyből mostanáig négyet kérdeztek meg telefonon.

A Washington Post szombati számában arról számolt be, hogy a Greeneville több hajónak is nyomába szegődött a térségben, mielőtt az Ehime Marunak ütközött. Az újság a közbiztonsági hivatal olyan illetékeseit idézve közölte értesülését, akik részt vettek a tengerészek kihallgatásában. A washingtoni és tokiói kormány bizalmát egyaránt élvező források felfedték, hogy röviddel az ütközés előtt a Greeneville hanghullámokat észlelt, amelyeket feltehetően az Ehime Maru hajócsavara keltett.

(MTI)

Korábban:

( 2001. február 15.)