A Tizenötök aláírták a Nizzai Szerződést<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió külügyminiszterei a dél-franciaországi Nizzában hétfőn este aláírták a tavaly decemberi állam- és kormányfői találkozón kidolgozott úgynevezett Nizzai Szerződést, amely megteremtette a szervezet keleti bővítésének intézményi kereteit. A dokumentum ünnepélyes megerősítését követően mind a 15 tagállamnak saját törvényeivel összhangban vagy parlamenti ratifikálás, vagy népszavazás útján kell szentesítenie a szerződést.
Vágólapra másolva!

Az aláírási ceremónián jelen volt Jacques Chirac francia elnök, a tavaly decemberi uniós csúcs házigazdája és Lionel Jospin francia kormányfő, Göran Persson, az unió jelenlegi soros elnökségét betöltő Svédország miniszterelnöke, Nicole Fontaine, az Európai Parlament és Romano Prodi az Európai Bizottság elnöke.

Az Alpes-Maritimes megye nizzai prefektúrájának dísztermében megtartott aláírási ceremónián elhangzott megnyitó beszédében Chirac elnök védelmébe vette az értékelése szerint kompromisszum eredményeként létrejött "koherens és kiegyensúlyozott" dokumentumot, s azt ajánlotta a tagállamoknak, hogy tartsák tiszteletben a szerződés törvénybe iktatásául megjelölt 2002. december 31-i határdátumot.

Chirac beszédében elismerte, hogy a sok oldalról bírált szerződés nehéz körülmények között született meg, de úgy vélekedett, elégedettségre adhat okot, hogy a tagállamok, melyek érthető módon elszántan védelmezték a viták során saját nemzeti érdekeiket, végül is elfogadták, hogy azoknál magasabb érdekek, nevezetesen az unió bővítésének célkitűzésétől vezéreltetve megtegyék a szükséges erőfeszítéseket.

Lionel Jospin kormányfő bejelentette, hogy Franciaország már a jövő hónapban megkezdi a szerződés becikkelyezéséhez szükséges procedúrát, s ennek első lépéseként már a közeli napokban a minisztertanács elé terjesztik a szükséges törvényjavaslatot.

Nicole Fontaine, az Európai Parlament elnöke a szerződés aláírása előtt adott rádiónyilatkozatában arról szólt, hogy a Nizzai Szerződés a jövő Európájáról való közös gondolkodás előtt nyitja meg az utat, s ezért politikai hiba lenne, ha elmulasztanák a dokumentum aláírását. Az Europe 1 adónak nyilatkozva nem titkolta, hogy a tavaly december 11-én tető alá hozott szerződés nem tükrözi azokat a nagy elvárásokat és ambíciókat, melyek létrejöttét megelőzték, de az egyezmény nagy érdemének mondta, hogy megnyitja a lehetőséget "az európai család újraegyesítéséhez" és megadhatja a kezdő sebességet annak a vitának, amelynek el kell majd dönteni, mit kezdenek együtt a jövőben az európai államok.

A Le Monde című francia lap hétfőn megjelent számában az unió meghatározó alapdokumentumaihoz - a római, a maastrichti és az amszterdami szerződéshez sorolja a nizzait, amelynek igaz jelentősége létrejöttének tényében rejlik. A mértékadó lap szerint a szerződés elmaradása vitathatatlanul visszavetette volna az európai bővítési folyamatot, s ez az, amiért a belépésre váró közép-európai és földközi-tengeri államok történelmi sikerként üdvözölték megszületését.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. december 11.)