Minden ötödik nő erőszak áldozatává válik<br/>

Vágólapra másolva!
A nőnap előtt közreadott jelentésben az Amnesty International (AI) a nőket és a lányokat ért mindennapos erőszakra hívja fel a figyelmet. A BBC cikkében szereplő jelentés szerint a hatóságok sokszor szemet hunynak a házasságon belüli erőszak tényén, próbálva kisebbíteni annak jelentőségét. Az AI jelentése szerint bizonyos országokban bevett szokás a nők bántalmazása, megalázása vagy éppen megerőszakolása.
Vágólapra másolva!

Nők milliói szenvednek el nap mint nap kínzásokat, szexuális erőszakot, testi sértést, többségük családtagjaiktól vagy éppen főnökeiktől - állítja az Amnesty International (AI).

A "Megtört testek és idegi megrázkódtatások" címet viselő jelentést a március 8-i nemzetközi nőnap előtt adták ki. Az AI szerint ezeket a kínzásokat az a közgondolkodás táplálja, amely visszautasítja a női egyenjogúságot és amely legitimizálja a nők elleni erőszakot.

A emberjogi szervezet szerint gyakran állami ügynökök és fegyveres csoportok követnek el erőszakot nőkön és leányokon, de sok nő számára saját otthonuk jelenti a terror házát.

Az AI számos kormányt azzal vádol, hogy nemcsak mulasztást követ el a családon belüli erőszak tekintetben, hanem el is leplezi, sőt hallgatólagosan belenyugszik az ilyen típusú zaklatásokba.

A Világbank adataira hivatkozva az Amnesty International szerint minden ötödik nő ki van téve szexuális vagy fizikai támadásoknak. Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének ajánlása szerint Európában minden ötödik nő válik erőszak áldozatává.

Hivatalos jelentések szerint az Egyesült Államokban minden 15. másodpercben követnek el testi sértést nő ellen, és évente 700 000-en esnek áldozatául nemi erőszaknak.

A szervezet szerint csak Indiában a házasságban élő nők több mint 40 százalékát ütlegelik, rugdossák vagy zaklatják szexuálisan.

Egyiptomban az asszonyok 35 százalékát üti rendszeresen a férje.

A Világbank becslései szerint a fejlett ipari államokban a 15 és 44 év közötti nők körében tapasztalt összes betegségek 19 százaléka a megerőszakolás és az otthoni erőszak miatt következik be.

Az Európai Unió országaiban a női munkavállalók 30-50 százaléka éli át a szexuális zaklatás valamely formáját.

A világ számos részén a rendőrség rutinszerűen ejti a nők által tett zaklatásos bejelentéseket, és gyakran hazaküldik őket ahelyett, hogy foglalkoznának ügyükkel.

A jelentés külön kiemeli azoknak a nőknek a csoportját, akik különösen sebezhetőek, faji, etnikai, társadalmi helyzetükből, korukból vagy éppen szexuális érdeklődésükből fakadóan.

Ilyen csoportot alkotnak azok a külföldiek, akik háztartási alkalmazottként dolgoznak, és így kell elszenvedniük különböző típusú zaklatásokat munkáltatójuktól, és ebből fakadóan képtelenek jogorvoslatot találni.

Olyan országokban, mint Irak, Jordánia, Pakisztán vagy Törökország, a kínzást vagy a gyilkosságot úgynevezett méltó büntetésnek tekintik a nők és a lányok számára abban az esetben, ha az felesel az urával, vagy éppen házasságon kívüli kapcsolatot tart fenn egy másik férfival.

Azok a nők is ebbe a csoportba tartoznak, akiket rabszolgaságra kényszerítenek vagy szexuálisan kizsákmányolnak.

Az Amnesty International szerint mindamellett, hogy a rendőrök közömbösek a nők elleni zaklatásos vagy a szexuális erőszak ügyeit illetően, sokszor gátló tényező az is, hogy a nők oktalan előítéleteknek vannak kitéve a vizsgálat és bírósági procedúrán során.

[origo]

Ajánló:

angolul