Száj- és körömfájásos eseteket regisztráltak Franciaországban <br/>

Vágólapra másolva!
Franciaország északnyugati részén száj- és körömfájás miatt kényszervágásra ítéltek egy 113 szarvasmarhából álló gulyát. Az állatokat még aznap és az éj folyamán levágták. Az érintett haszonállattelepre az angliai exporttilalom után, szabályellenesen hoztak be brit juhokat. Az Európai Bizottság csak végszükség esetén rendelhet el általános oltást a betegség ellen. Angliában eddig 183 száj- és körömfájásesetet regisztráltak.
Vágólapra másolva!

Franciaország északnyugati részében, Mayenne körzetben egy 113 szarvasmarhából álló csordában száj- és körömfájás megbetegedést észleltek - erősítették meg kedden a francia mezőgazdasági minisztériumban. Hat állatot, amelyek a betegség jeleit mutatták azonnal, a többit pedig megelőzés céljából az éjjel levágtak. A kontinentális Európában eddig nem volt bizonyított száj- és körömfájás megbetegedés azóta, hogy Nagy-Britanniában először február 20-án észlelték a patás állatok körében pusztító járványt.

A francia mezőgazdasági minisztériumban azt is közölték, hogy a "beteg" farm szomszédságában egy másik tenyésztőtelepre februárban birkákat importáltak Nagy-Britanniából. A legnagyobb francia mezőgazdasági szövetségnél úgy tudják, hogy arra a farmra is hoztak be állatokat Angliából, ahol a betegség most megjelent. Ráadásul ez az állatbehozatal szabályellenesen, a brit állatkereskedelmi tilalom elrendelése után történt.

A brit kormány február 21-én tiltotta meg az élőállat-exportot, egy időben az Európai Bizottság rendeletével, amely embargót hirdetett a brit élőállat, hús és tejtermék kivitelére. A brit mezőgazdasági minisztérium már február 25-én tájékoztatta az EU bizottságát, hogy korábban esetleg fertőzött juhok kerülhettek ki az országból. Ekkor Franciaországban rögtön elrendelték 20 ezer, Nagy-Britanniából importált juh kényszervágását. Március elején Németországban is levágták a tilalom előtt importált brit birkákat és kecskéket.

Az Európai Bizottság kedden nyilatkozatban emlékeztette az EU tagországait arra, hogy 1990-ben, takarékossági megfontolásból, közös elhatározással lemondtak a haszonállatok egységes beoltásáról száj- és körömfájás ellen. Az 1992-ben elfogadott direktíva a tagállamok önálló döntésére bízta az oltást. Nagy-Britannia, Írország és Dánia az elsők között hagyta abba a védőoltást. Annak idején azt is felhozták a védőoltás ellen, hogy az átmenetileg betegség jeleit mutató állatokat nem lehet megkülönböztetni a tényleg betegektől. A bizottság nyilatkozata szerint 30 millió adag védőoltás áll rendelkezésre, de a közös szabályozás csak végszükség esetén teszi lehetővé az oltás elrendelését közösségi szinten.

A szigetországban hétfőre már 183-ra emelkedett a dokumentált megbetegedések száma. Szerte az országban. összesen 164 tenyésztelepen jelentkezett a betegség, további 867 telepen karantént hirdettek. A brit haszonállat-állományt eddig 116 ezer egyeddel ritkították meg, és további 39 ezer állatra vár kényszervágás a közeli napokban a járvány miatt.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2001.03.12.)