A román kormányfő csak súlyos esetekben alkalmazná az átvilágítási törvényt<br/>

Vágólapra másolva!
Adrian Nastase román kormányfő csak nagyon súlyos esetekben alkalmazná az átvilágítási törvényt. Nastase szerint a törvényt túl későn fogadták el, és mai alkalmazása a múltba zárná az országot. A kormányfő nem hozná nyilvánosságra a román egyházi vezetők átvilágításának eredményeit sem.
Vágólapra másolva!

Adrian Nastase román kormányfő szerint úgy kell módosítani az átvilágítási törvényt, hogy azt csak nagyon súlyos esetekben alkalmazzák, és nehogy kiterjesszék az ellenőrzést 23 millió emberre. A román miniszterelnök, aki a hét elején rendkívül kemény szavakkal bírálta a két évvel ezelőtt elfogadott átvilágítási törvényt és a Ceusescu-féle hírhedt titkosszolgálat, a Securitate archívumát vizsgáló országos bizottságot (CNSAS), a szerdai román lapokban megjelent nyilatkozatában "pontosította" álláspontját.

A kormányfő szerint a törvényt túl későn, tíz évvel a forradalom után fogadták el Romániában, emiatt alkalmazásának hatásai "az országot a múltba zárják". - Most, amikor annyi mindent kell tenni a jövő érdekében, a múltra vesztegetett idő értelmetlen, már csak azért is, mert mások elhúznak mellettünk… Romániának arra kell törekednie, hogy saját érdeket érvényesítse - közölte a kormányfő, és hozzátette: ezért a törvényt, ha az a stabilitást veszélyezteti, módosítani kell.

Nastase azzal sem ért egyet, hogy a CNSAS az egyházi vezetők körében végzett átvilágítás eredményét nyilvánosságra kívánja hozni. Már az egyház hitelét is le akarjuk rombolni? - tette fel a kérdést. "Ezeket az ügyeket hagyni kell a múltra, csak a nyilvánvaló dolgok, tanúbizonyságok esetében kell közbelépni. Kereshetjük a múltbeli igazságokat, de azok nem segítik hozzá a népet, hogy jobban éljen. Ellenkezőleg, csak a stabilitás megbontásához vezethetnek" - vélte a kormányfő, aki szerint tíz évvel a forradalom után már nincs értelme annak, hogy az embereket jókra és rosszakra osszák.

(MTI)

Ajánló:

(román, angol) Az átvilágítási törvények megsemmisítését kérik a cseh szocialista képviselők (2001. március 14.)