Két év után újra kiéleződik a konfliktus Koszovóban - az [origo] dossziéja<br/>

Vágólapra másolva!
Pont két évvel ezelőtt szólaltak meg a légvédelmi szirénák Pristinában, Koszovó tartomány székhelyén. A NATO március 24-én kezdte bombázni Jugoszláviát. Bár a hadiállapot június 26-án megszűnt Jugoszláviában, Koszovóban folytatódtak a helyi összecsapások. Az albán gerillák az elmúlt napokban azonban újra intenzív harcokat kezdtek, céljuk, Koszovó és lehetőség szerint Macedónia északi és nyugati, albánok lakta részének a megszállása.
Vágólapra másolva!

Legfrissebb hírek
Ha tudni szeretné, hogy mi történik Koszovó határán, kattintson ide!



A Macedóniában kialakult konfliktus okai, részvevői

A gerillacsoportok egyelőre nem jelentenek veszélyt a térségre
Egyelőre inkább csak kellemetlenséget okoz a két harcoló csoport, és nem veszélyeztetik még a térség biztonságát.

A NATO egyre gyakrabban avatozik a konfliktusokba
A NATO jelenleg újragondolja a KFOR békefenntartók szerepét Koszovóban. A konfliktusok kialakulásának kezdetén a NATO ragaszkodott ahhoz, hogy szigorúan a KFOR elé kitűzött feladatokat hajtsák csak végre - vagyis kizárólag csak Koszovón belül mozoghatnak a békefenntartók, mára azonban egyre több katonát csoportosítanak át a macedón határ mellé.

Macedónia, az egykori jugoszláv tagköztársaság napjainkban
A független Macedóniát 1991-ben ismerték el nemzetközileg. Görögország azonban sokáig fenntartotta félelmeit, miszerint a névválasztás területszerzési ambíciókat sejtet, és esetleg Macedónia szemet vet északgörög területekre. Miután a két ország 1995-ben megállapodott, Görögország még két évig kereskedelmi blokádot tartott fenn Macedóniával szemben.

Ajánló: