A kínai államfő felszólította Amerikát, hogy szüntesse be felderítő repüléseit a kínai partok közelé

Vágólapra másolva!
A kínaiak benyomultak a területükön kényszerleszállást végrehajtott amerikai gépbe - a gép legénységének utolsó rádióüzenete szerint. A többek között nyolc kódtörőből és három nőből álló legénység a kínaiak szerint biztonságban van. A személyzethez legkorábban kedden este engedik be az amerikai küldötteket. Csiang Cö-min kínai államfő kedden felszólította az Egyesült Államokat, hogy szüntesse be felderítő repüléseit a kínai partok közelében.
Vágólapra másolva!

Az Egyesült Államok nyugtalanul várja, hogy bebocsássák arra a kínai légi támaszpontra, ahol egy kínai vadászgéppel történt ütközés után felderítő repülőgépük leszállásra kényszerült. A kínai hatóságok felajánlották, hogy helyi idő szerint kedd este az USA képviselői meglátogathatják a 24 tagú legénységet, az amerikaiak szerint ez túl késői időpont - írja a BBC.

A két amerikai katonai attasé és egy konzulátusi tisztviselő jelenleg egy tengerparti szállodában várja, hogy találkozhasson a gép legénységével. Amerikai tisztviselők szerint a gép legénysége utolsó üzenetében azt jelentette, hogy kínai katonák nyomulnak be a gépbe.

A gép fedélzetén az Egyesült Államok haditengerészete szerint többek között nyolc kódtörő és három nő is volt. A kínaiak azt állítják, a legénység biztonságban van.

Az amerikaiak közölték, a repülő területe amerikai felségterületnek számít, és nem kellene a kínai hatóságoknak felmenni a gépre. Eközben az USA parancsot adott három, a Dél-kínai-tengeren tartózkodó hadihajójának, hogy hagyja el a térséget.

Csu Pang-csao kínai külügyi szóvivő kijelentette, hogy országának joga van átkutatni a területén kényszerleszállást végrehajtott amerikai felderítő repülőgépet. A szóvivő kétségbe vonta, hogy a Hajnan szigetén veszteglő repülő amerikai felségterület lenne; ugyanakkor nem volt hajlandó válaszolni arra a kérdésre, hogy a kínaiak behatoltak-e már a gépbe.

A BBC szerint az eset komoly kihívás az új amerikai kormányzatnak. Peking és Washington viszonyára már a Tajvannak szánt amerikai fegyvereladások és az amerikaiak csillagháborús védelmi tervek is árnyékot vetettek, de egy magas rangú kínai katonatiszt emigrálása Amerikába és két amerikai akadémikus elutazásának megakadályozása Kínából sem a kapcsolatok enyhülését mutatja.


A kínai vadászgéppel való ütközés után az amerikai felderítőgép leszállásra kényszerült. A kínaiak vadászgépe eltűnt. Szakértők szerint a a kínai és az amerikai gépek gyakran futnak össze a kínai partok mentén, de ez az első eset, hogy kényszerleszállással végződött a találkozás.

Csiang Cö-min kínai államfő kedden felszólította az Egyesült Államokat, hogy szüntesse be felderítő repüléseit a kínai partok közelében. Az államfő egyben közölte: az Egyesült Államokat terheli a teljes felelősség a kínai és az amerikai gép vasárnapi összeütközéséért - írja az MTI.

Ajánló:

(angolul)