A lengyelek tiltakoznak a kergemarha-kórral kapcsolatos szigorú EU minősítés ellen <br/>

Vágólapra másolva!
Az EU szerint a nem úniós tagállamok, és a tagjelölt országokban a legmagasabb a kergemarha-kór megjelenési valószínűsége. A lengyel mezőgazdasági miniszter botrányosnak és kirívóan becstelennek minősítette a brüsszeli állásfoglalást. A BSE-kór legmagasabb kockázatú csoportjában szerepel Magyarország is.
Vágólapra másolva!

Lengyelországban nagy felzúdulást keltett, hogy az Európai Unió állatorvosi bizottsága az országot, Magyarországgal és a nem EU-tag európai országok többségével együtt, abba a csoportba sorolta, amelyben a szarvasmarhák szivacsos agysorvadásos betegsége (BSE-kór)
megjelenésének a legmagasabb a valószínűsége.

Ebbe a csoportba sorolja az EU a legtöbb EU-tagjelölt országot, továbbá Albániát és Svájcot, azzal a véleménnyel, hogy ezekben az országokban a BSE kockázata valószínűnek tekinthető, akkor is, ha még nem mutatták ki.

Az EU szerint a BSE kockázata a kilencvenes évek eleje óta nőtt meg Lengyelországban, főként azért, mert hús- és csontlisztet hoztak be azokból az országokból, ahol később megjelent a betegség. Lengyelország emellett élő szarvasmarhát is importált a BSE-kórtól
fenyegetett országokból.

Lengyel szakértők igazságtalannak tartják az EU döntését. Utalnak arra, hogy a kilencvenes évek második felében hozzávetőleg 30 ezer szarvasmarhát hoztak be az országba, de ezek mindegyike állatorvosi felügyelet alatt áll, a vágások után pedig elvégzik a BSE-tesztet. Az ebben az időszakban importált húsliszttel szarvasmarhát nem etettek, csak sertést és baromfit. Nyugaton a kór már 15 éve létezik, Lengyelországban azonban még egyetlen esetet sem
regisztráltak - emlékeztetnek a lengyel szakértők.

Lengyelországnak amúgy is nagy megterhelés az sok kiadás, amelyet hulladékfeldolgozásra és - várhatóan júliustól - az állatok szélesebb körű tesztelésére kell fordítania. Ráadásul, most már az EU kockázatlatolgatása miatt is, nagy a veszély, hogy a hazai fogyasztók még bizalmatlanabbak lesznek. A húsüzemek eddig panaszolták az eladások 50-60 százalékos visszaesését. A raktárakban halmozódik a felesleg, amellyel nem tudnak mit kezdeni.

Artur Balazs lengyel mezőgazdasági miniszter keresetlen szavakkal botrányosnak és kirívóan becstelennek minősítette a brüsszeli állásfoglalást. Emlékeztetett arra, hogy az unió, amely
most a húsliszt takarmányozását megtiltotta és annak múltbéli etetésére hivatkozik, két éve még a kétoldalú kapcsolatok rontásával vádolta Lengyelországot, amiért a lengyel kormány meggátolta a húsliszt importját. Akkor az EU-ban azt mondták, hogy ugyanaz a húsliszt minden lehetséges szakértői tanúsítvánnyal rendelkezik, és teljesen veszélytelen. Lengyelországban soha nem etettek húsliszttel szarvasmarhát - hangoztatta a miniszter -, de ezt az érvet az unió elengedi a füle mellett. - Mindent megteszünk azért, hogy Lengyelországot töröljék a legmagasabb kockázatú országcsoportból - fogadkozott Artur Balazs.

(MTI)

Korábban:

(2001.03.26.)