Elvesztette függetlenségét az NTV orosz tévéállomás <br/>

Vágólapra másolva!
A Gazprom, az NTV fő részvényese lecserélte a tévéállomás felügyelő bizottságát. Az újonnan kinevezettek között van a Gazprom elnöke és médiaigazgatója is. Sokak szerint a többségi állami tulajdonú cégen keresztül a kormány akarja kiterjeszteni ellenőrzését az oroszok egyetlen független országos tévécsatornájára. A volt fő tulajdonos, a Média-Moszt sajtócég vezetője törvénytelennek nyilvánította a Gazprom lépését.
Vágólapra másolva!

Az orosz független tévétársaságért folytatott csatát a Gazprom többségi állami tulajdonú nagyvállalat nyerte. A Gazprom elbocsátotta az NTV régi felügyelő bizottságát, mondván, hogy övé a többségi tulajdon - jelentette a BBC. Az akció sokak szerint sérti az orosz média szabadságát.

Az NTV régi bizottsági tagjai közül hárman megtarthatták pozíciójukat. A gyűlésen hat új embert neveztek ki a testületbe, közöttük van a Gazprom főnöke, Rem Vjahirjev, és a cég médiaigazgatója, Alfred Koch is.

Az NTV eredeti anyavállalata, a Média-Moszt vezetője, Vlagyimir Guszinszkij azt állítja, hogy az ülés, ahol döntöttek a Gazprom által kinevezett új vezetőségről, illegális volt, ezért az új vezetés nem törvényes. A tévéállomás támogatóinak ezrei vonultak ki az utcára tüntetni az NTV függetlenségéért. Mihael Gorbacsov volt elnök megvádolta a Kremlt, hogy az a tévécsatorna ellhallgattatására törekszik - írja a BBC.

Az NTV riportjaiban többek között negatív képet festett a csecsenföldi háborúról, a korrupciós ügyekről, a közműhálózat romló állapotáról, és rendszeresen kritizálta a kormányt.

A tévénél dolgozó újságírók elítélték a Gazprom puccsát: "Megértettük, hogy a gyűlés végső célja az NTV teljes politikai ellenőrzés alá vonása? Nincs kétségünk afelől, hogy Putyin elnöknek tudomása van arról, mi is történik, és felelősséggel tartozik a következményekért."

Februárig a Gazprom 46 százalékot, a Média-Moszt 19 százalékot birtokolt az NTV részvényeiből, azonban egy adósság-vita kapcsán zárolták a Gazprom számára a Média-Moszt 19 százalékos részesedését.

Oroszország másik két országos csatornája, az ORT és az RTR már régóta a kormány ellenőrzése alatt van - írja a BBC.

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2001. április 1.)