Hazatért az első négy Oroszországból kiutasított amerikai diplomata <br/>

Vágólapra másolva!
Elutazott Moszkvából az a négy kiutasított amerikai diplomata, akiket az orosz külügyminisztérium - válaszlépésként a hasonló amerikai döntésre - március 27-én felszólított, hogy tíz napon belül hagyják el Oroszországot. A március végén kirobbant diplomáciai adok-kapok nyomán több politikai elemző a hidegháborús időket emlegette, az amerikai-orosz kapcsolatok tagadhatatlanul mélypontra kerültek.
Vágólapra másolva!

Az orosz külügyminisztérium által kiszabott határidő április ötödikén járt le, de a négy megnevezett amerikai diplomata már egy nappal előbb hazautazott az Egyesült Államokba - adta hírül egymástól függetlenül az Interfax és az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség. Az orosz külügyminisztérium és a moszkvai amerikai nagykövetség eddig nem erősítette meg a hírt.

Március 21-én négy orosz diplomatát utasítottak ki az Egyesült Államokból, nem titkoltan összefüggésben azzal az üggyel, melynek során egy Robert Hanssen nevű FBI-szakemberről kiderült, hogy másfél évtizede kémkedett Moszkvának. A döntés szerint további 46 orosz diplomatának is el kell hagynia Washingtont a nyárig.

Moszkva reagálása a diplomáciai háború szokásai szerint "arányos" volt: március 27-én az orosz külügyminisztérium úgy határozott, hogy négy amerikai diplomatának tíz napon belül, míg további 46 személynek nyárig távoznia kell az orosz fővárosból.

A döntés indoklása szerint a megnevezett amerikai személyek "diplomáciai státusukkal összeegyezhetetlen tevékenységet végeztek", ami a köznyelvben kémkedést jelent. Az utóbbi évek orosz-amerikai kapcsolatát több tényező is beárnyékolta, így az amerikai rakétavédelmi program vagy az orosz-csecsen háború.

Az Egyesült Államok 1997 óta erősödő orosz kémtevékenységet érzékelt, és több ízben annak csökkentésére szólította fel Moszkvát, eddig kevés eredménnyel.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 28.)