Vágólapra másolva!
Az illetékes hatóságok olyan súlyos szabálytalanságokat tártak fel a román határátkelőkön végzett fertőtlenítéseknél, hogy kezdeményezik a fertőtlenítést magánosító kormányrendelet visszavonását.
Vágólapra másolva!

Viorel Andronie, a mezőgazdasági minisztérium keretében működő országos állategészségügyi ügynökség igazgatója elmondta, hogy március utolsó napjaiban a vaskapui, a calafati, a becheti, a giurgiui és az ostrovi határállomásokon ellenőrizték a fertőtlenítést.

A vaskapui határátkelőnél a fertőtlenítést nem minden gépkocsi esetében végezték el. Ugyanakkor ennél az átkelőnél a felháborodott autósok elzárták az utat, tiltakozásul a fertőtlenítés díj többszörösére emelése miatt. Néhány határátkelőn a munkát olyan vállalkozók végezték, akiknek erre nem volt felhatalmazásuk. Szinte minden helyen hiányosan számoltak el a bevételekkel, volt, ahol el sem számoltak velük.

Az igazgató elmondta, hogy információik szerint hasonló rendellenességek fordulnak elő a román-magyar határszakasz átkelőhelyein és határállomásain is. Itt is ellenőrzéseket végeznek majd.

A román kormány 1999-ben - egy 1974-es törvény alapján - határozattal rendelte el az országba belépő gépkocsik fertőtlenítését. A kormányhatározat ennek elvégzését magánvállalkozóknak adta koncesszióba. A koncessziót elnyert vállalkozók tavaly, az év végén kezdték meg tevékenységüket minden előzetes bejelentés nélkül. A román-magyar szakaszon megkezdett fertőtlenítés miatt Magyarország diplomáciai úton kért magyarázatot.

A román sajtó több riportban is beszámolt arról, hogy a sok gyakorlati eredménnyel nem járó fertőtlenítés kiváló üzlet a koncessziót elnyert vállalkozóknak, akikkel a korábbi mezőgazdasági miniszter Ioan Muresan személyesen kötött szerződést.

A tavaly decemberi hatalomváltás után Ilie Sirbu, az új kormány mezőgazdasági minisztere még februárban, Aradon tett látogatása során közölte, hogy hamarosan felülvizsgálják a koncessziós szerződéseket. Mint mondta, a minisztérium a saját kezébe kívánja venni a fertőtlenítést, és azt a jövőben nem állandó jelleggel végzik majd, hanem csak akkor, amikor Romániában vagy a környező országokban olyan kór üti fel a fejét, amely a fertőtlenítést szükségessé teszi.
A miniszter elismerte, hogy a beiktatása után nála járt nagykövetek közül többen tiltakoztak a folyamatos fertőtlenítés miatt.

(MTI)