Genova egykori SS-parancsnoka csak 59 olasz kivégzéséért érzi magát felelősnek <br/>

Vágólapra másolva!
Friedrich Engel obersturmbannfhürert, Genova egykori náci rendőr parancsnokát, már 1999 életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte egy olasz bíróság. Németország azonban nem adta ki a jelenleg Hamburgban élő 92 éves Engelt, és ügyét már 1969-ben lezárták. Engel a nevéhez fűződő 246 kivégzésből, 59-et elismert egy olasz lapnak adott interjújában.
Vágólapra másolva!

Friedrich Engel, Genova egykori SS-parancsnoka, a Corriere della Sera húsvéti számában megjelent interjújában a rovására írt kivégzéseknek csak egy részéért vállalja a felelősséget, hagsúlyozva, hogy csupán Hitler parancsára cselekedett, és sok mindent tett azért, hogy megakadályozza a további vérontást.

A ma Hamburgban élő, kilencvenkét esztendős Engelre az ARD német televízió Kontraste című műsora irányította rá a figyelmet néhány nappal ezelőtt. A férfi 1944-ben és 1945-ben csaknem másfél éven keresztül az olasz kikötőváros rendőrfőnöke és SS-parancsnoka volt. Egy olasz bíróság 1999-ben 246 túsz - négy különböző helyszínen történt - meggyilkolásáért életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte.

Az olasz hatóságok azonban hiába kérték az egykori Obersturmbannführer kiadatását, mivel a törvények értelmében erre nincs mód. Itália eddig csak annyit ért el, hogy a torinói katonai
főügyész kihallgathatta Hamburgban a háborús bűnöst, akinek ügyét Németországban 1969-ben már lezárták.

Engel hamburgi otthonában fogadta a Corriere munkatársát, s nem tagadta, hogy valóban azonos az egykori genovai rendőrparancsnokkal. A neki tulajdonított kivégzések közül azonban csak ötvenkilencet ismert el, azokat, amelyeket a Turchino szorosban hajtottak végre közvetlenül a "führer" utasítására. Az egyik genovai moziban elkövetett merénylet során hat német tengerészgyalogos vesztette életét, s a parancs értelmében mindegyikért tíz-tíz olasz polgári lakost végeztek ki.

"Nem értettem egyet a paranccsal... Szeretném hangsúlyozni: az az ötvenkilenc olasz mártír volt, nem sírt, nem kiabált, nem könyörgött kegyelemért. Életem legdrámaibb pillanata volt... Igen, jelen voltam azon a kivégzésen, de nem tehettem semmit ellene" - mondja interjújában Engel, aki csupán ezért az akcióért vállal "részleges" felelősséget, a többi helyszínen történt kivégzésekhez - mint állítja - nem volt köze.

A háborús bűnös ugyanakkor a lapnak elmondta, hogy közvetíteni próbált a további vérontás elkerülése érdekében. Mivel ezek a kivégzések válaszlépések voltak az olasz ellenállók akcióira, Engel megkereste az egyházat azzal a kéréssel, hogy a helyi plébánosok vegyék rá a lakosságot: hagyjon fel az erőszakos, provokatív cselekményekkel. Eközben a rendőrparancsnok megpróbálta felszámolni a feketepiacot, élelmiszert szerzett a genovaiaknak. Saját "érdemének" tulajdonítja továbbá, hogy a genovai kikötő felrobbantására kiadott német parancsot végül - az ő közbenjárására - nem teljesítették.

Az olasz ügyészségi vizsgálatok és a túlélők vallomásai ellentmondanak ezeknek az állításoknak, de - mint a lap az interjú végén írja - Engelnek nem is lesz soha alkalma elmondani saját változatát egy olasz bíróságnak. Piero Fassino olasz igazságügy-miniszter szerint az itáliai igazságügyi szervek készek minden bizonyítékot a német hatóságok rendelkezésére bocsátani, s ezzel talán el lehet érni, hogy Berlin, ha ki nem is adhatja, legalább letartóztassa Engelt, újravizsgálva az ügyét.

(MTI)

Korábban:

(2001.04.13.)