Leverték a puccskísérletet Burundiban <br/>

Vágólapra másolva!
A burundi védelmi minisztérium közleménye szerint a hadsereg leverte a szerdai puccskísérletet, amelyet fiatal katonatisztek egy csoportja hajtott végre tiltakozásul amiatt, hogy Pierre Buyoya elnök tárgyal a hutu lázadókkal.
Vágólapra másolva!

A független Bonesha rádióban beolvasott közlemény szerint a hadsereg körülzárta az állami Burundi rádió épületét, ahol a zendülő altisztek tartózkodnak. Az államcsíny leveréséről szóló közleményt Cyrile Ndayirukiye védelmi miniszter nevében tették közzé. Az AP amerikai hírügynökség szerint katonák állomásoznak a főváros, Bujumbura központjában álló rádiószékház körül. Az épület közelében lévő utcákat lezárták, de az emberek nyugodtan sétálnak át a belvároson, a puccskísérletről szóló híreket taglalva.

A katonák nem készülnek a rádiószékház megostromlására, mert nem akarnak erőszakot szítani - hangzott el a védelmi minisztérium közleményében. Miközben az összes független rádióban a közleményt ismertették, az állami rádió zenét sugárzott. "Túl szép, hogy igaz legyen" - kommentálta a hírt egy tuszi üzletember barátaival beszélgetve, nem messze az állami rádió épületegyüttesénél nyüzsgő katonáktól.

A Nemzeti Ifjúsági Hazafias Front elnevezésű, korábban ismeretlen csoport késő délután foglalta el a Burundi rádió épületét. Miután az őrség elmenekült, a fellázadt katonák bejátszottak egy magnószalagra rögzített szöveget, amely szerint elmozdították hivatalából Buyoya elnököt, feloszlatták a parlamentet és lezárták a repülőteret. A közleményt egy bizonyos Gaston Ntakarutimana hadnagy jegyezte.

A tuszi Buyoya elnök 1996 júliusában szintén puccsal került hatalomra, ígéretet téve arra, hogy véget vet a több mint 200 ezer ember életét kioltó polgárháborúnak. A mostani államcsínykísérlet alatt az államfő éppen Gabonban, Libreville-ben tartózkodott, ahol béketárgyalásokat folytat a kormány ellen harcoló legnagyobb, hutu lázadócsoport vezetőjével.

A polgárháború hét és fél éve tart az afrikai országban, ahol a katonák túlnyomó többsége tuszi.

(MTI)

Korábban:

(2001. április 18.)