Győzelmét ünnepli Montenegróban a függetlenségpárti tömörülés <br/>

Vágólapra másolva!
A Montenegróban vasárnap tartott előrehozott parlamenti választások tétje, hogy Montenegró Jugoszlávia tagja marad-e, vagy kilép az államszövetségből. Az utolsó részeredmény alapján a függetlenségpárti tömörülés a leadott szavazatok 43,4 százalékával vezet. A szavazatok 58 százalékának összeszámlálása után az "Együtt Jugoszláviáért" koalíció 39,6 százalékot kapott.
Vágólapra másolva!


Djukanovics szavaz (Reuters)

A Djukanovic-tömörülésnek így várhatóan új koalíciós partner után kell néznie, amely megfigyelők szerint a Liberális Szövetség lehet.
A Djukanovic-koalíció nem kapta meg a kilátásba helyezett függetlenségi népszavazáshoz szükséges elsöprő lakossági támogatást sem, ami kockázatosabbá teszi a referendum kiírását.

Djukanovic hétfőn hajnalban győzelmet jelentett be hívei előtt, amelyet a montenegrói államiság felújítása felé tett "hétmérföldes lépésnek" nevezett, ám a nevével fémjelzett tömörülés vezetése kisebbnek tűnik, mint amilyet előzőleg egyes felmérések sejtettek. Az "Együtt Jugoszláviáért" koalíció vezetői elégedetten nyilatkoztak. A tömörülés több száz híve az éjszaka Podgorica utcáin ünnepelte "győzelmüket".

A két fő vetélytárs politikai tömörülés szoros eredményét, összességében azonban a függetlenségpárti erők vezetését mutatták a vasárnapi montenegrói előrehozott parlamenti választások után közölt nem hivatalos eredmények.

Montenegróban vasárnap tartottak előrehozott parlamenti választásokat: a 77 képviselő megválasztásán túlnőtt azonban a voksolás jelentősége. A fő kérdés a kisebbik jugoszláv tagköztársaság esetleges függetlensége - végső soron Jugoszlávia fennmaradása -, a kilátásba helyezett függetlenségi népszavazás lebonyolításához szükséges parlamenti erőviszonyok kialakulása volt.

A vasárnap éjszaka közölt részeredmények a két fő vetélytárs politikai tömörülés közül a Milo Djukanovics montenegrói elnök nevével fémjelzett függetlenségpárti "Montenegróé a győzelem" vezetését mutatták a közös állam fenntartását szorgalmazó "Együtt Jugoszláviáért" koalícióval szemben.

A vasárnapi választásokat megfigyelt CeSID szerbiai szervezet reprezentatív mintán alapuló becslésére hivatkozva a 77 fős parlamentben 35 mandátumot jósolt Djukanovics koalíciójának és 33-at vetélytársának. A CeSID adatai összességében a függetlenségpárti erők vezetésére utaltak. A Montenegró függetlenségét a Djukanovics-koalíciónál is radikálisabban követelő Liberális Szövetség (LS) 6 mandátumot szerzett. (Két albán párt pedig összesen hármat.)

Amennyiben a CeSID becslése helyesnek bizonyul, úgy Djukanovics tömörülése nem kap abszolút többséget a parlamentben, és a voksolás után a kormányalakításhoz újabb koalíciós partner után kell néznie, amely, legnagyobb valószínűséggel az LS volna. Bár a választások eredményei pontosan még nem ismertek, az "Együtt Jugoszláviáért" - tehát az első eredmények szerint kevesebb szavazatot kapott.

A belgrádi lapok általában a szakadárok vereségeként értelmezik az elszakadás pártiak szerény győzelmét. A Danas című lap szerint hiába Djukanovicék kapták a legtöbb szavazatot, eredményük kevés a kiválás megszervezésére. A korábban Milosevichez feltétlenül hű Politika című lap óvatosabb. Félve figyelmezteti olvasóit, egyetlen nagy válságot sem bírt ki Jugoszlávia: 1941-ben, és 1991-ben is felbomlott, és félő, hogy 2001-ben sem maradhat fenn mostani formájában.

Az Európai Unió államai komolyan aggódnak, ha Montenegró kiválik Jugoszláviűból, újabb háború törhet ki a Balkánon. Ennek a félelmnek a szellemében Joschka Fischer német külügyminiszter arra szólította fel Montenegró vezetőit, hogy ne tegyenek semmilyen egyoldalú lépést sem. Kérte őket, tárgyaljanak Szerbiával a békés együttélés lehetséges formáiról.

A La Stampa című olasz lap szerint az európaiak túlaggódják Montenegró esetleges függetlenségét. Az olasz újság szerint az USA erre már rég felkészült, és a jugoszláv válság természetes lezárása lenne Montenegró függetlensége.

Montenegró a NATO jugoszláviai csapása óta határozottan Belgrádtól független politikát folytat. Montenegróban hivatalos fizetőeszköz a német márka, önálló törvények vannak érvényben, a helyi csendőrséget az elmúlt években komolyan felfegyverezték, és Montenegró bojkottálta a legutóbbi jugoszláv választásokat.

(MTI)

Korábban:

(2001. április 22.)