Parlamenti- és népszavazások sorozatával vívhatja csak ki Montenegró függetlenségét<br/>

Vágólapra másolva!
Ha Montenegró teljesen törvényes módon kíván elszakadni Szerbiától, akkor hosszas jogi és szavazási procedúrákra van szükség. A hétvégén a függetlenség párti politikai erők nyerték meg a kisebb jugoszláv tagköztársaságban a választásokat.
Vágólapra másolva!

A hétvégén győztes montenegrói párt elnöke, Djukanovic kijelentette, nyáron népszavazás fog dönteni Montenegró függetlenségéről. A montenegrói alkotmány szerint azonban ilyen egyszerűen még nem válhat ki Jugoszláviából a Crna Gorának is nevezett terület. Első lépésként Djukanovic elnöknek javasolnia kell a népszavazást az elszakadásról. A népszavazás kiírásáról a parlamentnek kell majd döntenie, ahol csak csekély a függetlenség pártiak többsége. Ha kiírja a parlament a népszavazást, akkor a választópolgárok több mint felének az elszakadás mellett kell döntenie.

Idáig valószínűleg Djukanovicék el tudják vinni az ügyet. Innentől kezdve azonban több buktató is megzavarhatja az elszakadási folyamatot. A nép döntését ugyanis a parlament 2/3-nak el kell fogadnia, mert az önállóság alkotmányváltoztatással jár, amiről a nép közvetlenül nem dönthet. Az elszakadás pártiak pedig nincsenek 2/3-os többségben a montenegrói parlamentben. Ha mégis sikerülni egy sikeres népszavazás után a parlamenttel is elfogadtatni az elszakadást, akkor is maradnak még buktatók. A parlamentnek ekkor ugyanis fel kell oszlatnia magát, 90 napon belül új választásokat kell kiírni, és az új országgyűlés 2/3-val is el kell fogadtatni az elszakadásról szóló alkotmánymódosítást.

A bonyolult folyamatot tovább nehezíti, hogyha egy ponton elakad az elfogadási rendszer, legalább egy évet kell várni a következő kezdeményezéssel. Mivel az Európai Unió nem támogatja Montenegró függetlenségét, nehéz lenne Djukanovicéknak Európával elfogadtatnia, hogy a törvényes, de bonyolult formulánál egyszerűbb módon szakadjon el az ország Jugoszláviától. Márpedig a nemzetközi elismerés nélkül nagyon nehéz lesz a montenegrói vezetésnek Belgráddal elfogadtatni a békés szétválást.

(MTI)