Bush 65 új atomerőművet építtetne<br/>

Vágólapra másolva!
Az új elnök hivatalnokai növelnék a nukleáris energia arányát az USA energiaszektorában. A környezetvédők azonban aggódnak a jelenleg többnyire magánkézben üzemelő reaktorok elégtelen biztonsági előírásai miatt. Úgy tűnik, az amerikai elnök, a tisztának és biztonságosnak kikiáltott nukleáris energia támogatásával kívánja kiköszörülni a kyotói egyezmény visszamondása miatt a tekintélyén esett csorbát.
Vágólapra másolva!

A csernobili katasztrófa évfordulójával csaknem egy időben újult ki a vita arról, hogy ismét felfuttassák-e az atomenergiát az Egyesült Államokban - jelentette a BBC. 1979 - a Three Mile Island-i, az USA történelmének legsúlyosabb atomkatasztrófája - óta nem építettek nukleáris erőművet az országban.

George W. Bush hivatalnokai azonban úgy vélik, új reaktorokra lesz szüksége Amerikának. Jelenleg az USA energiatermelésének 20 százalékát biztosítják atomerőművek, de az új adminisztráció szeretné, ha a nukleáris energia nagyobb arányban részesedhetne az amerikai energiaszektorból.

Céljuk elsősorban az, hogy kiküszöböljék az USA földgáztól való fokozott függését, de a szakértők rávilágítottak arra, hogy Bush egy tisztább energia elérése érdekében tett erőfeszítésként kívánja beállítani síkraszállását a nukleáris energia mellett. Az elnök tekintélyét a környezetért aggódók körében komolyan megtépázta az, hogy szembehelyezkedett a széndioxid-kibocsátás csökkentését szorgalmazó kyotói egyezménnyel.

Dick Cheney alelnök, aki emellett egy több szolgáltatót összefogó energia-munkacsoport elnöke. kijelentette, hogy az Egyesült Államoknak évente 65 új erőművet kellene építeni, természetesen atomreaktorokat is. A környezetvédelmi szervezetek azonban aggódnak a magánkézben lévő atomenergia-szolgáltatók elégtelen biztonsági előírásai miatt.

Az Aggódó Tudósok Szövetsége (Union of Concerned Scientists) szerint az Amerikában jelenleg is működő 103 atomerőmű elöregedett, és az idő előrehaladtával egyre kevesebb biztonsági vizsgálatot folytatnak le bennük, továbbá egyre kevesebb pénzt költenek fenntartásukra. Az atomipar természetesen nem veszi figyelembe ezeket az állításokat.

A Bush-adminisztráció szerint az atomenergia olcsó, tiszta és biztonságos. Pont azt mondják, amit az atomenergia pártolói mondtak a Three Mile Island-i és a csernobili katasztrófák előtt - írja a BBC.

E balesetek befeketítették a nukleáris energiát egy egész generáció szemében. Szakértők elismerik, hogy az új erőművek telepítése - környezetvédelmi szervezetek megmozdulásaitól függetlenül - komoly ellenállást válthat ki a helyiekből.

Pár évvel ezelőtt még úgy tűnt, sok reaktort leállítanak. Most a szektor kibővítését tervezik Amerikában. Persze előbb Bushnak meg kell győznie a szkeptikus amerikai közvéleményt, hogy az atomenergia nemcsak olcsó, de biztonságos is.

Ajánló:

angolul