Észak-Korea 2003-ig felfüggeszti rakétakísérleteit <br/>

Vágólapra másolva!
Kim De Dzsung dél-koreai elnök váratlan eredményként értékelte az észak-koreai vezető fogadalmát, miszerint 2003-ig fenntartja országa rakétakísérleteinek felfüggesztését. Ez pozitív hatással lehet Észak-Korea és az USA párbeszédére.
Vágólapra másolva!

A dél-koreai elnök pénteken úgy vélte, hogy az Európai Unió delegációjának észak-koreai látogatása elősegíti a Phenjan és Washington közötti párbeszéd felújítását.

Kim De Dzsung, aki Göran Persson svéd miniszterelnökkel, az előzőleg Phenjanban járt EU-küldöttség vezetőjével együtt tartott sajtóértekezletet Szöulban, "váratlan eredményként" értékelte Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőnek azt a fogadalmát, hogy 2003-ig fenntartja országa rakétakísérleteinek felfüggesztését. "Ez jó eredmény, és pozitív hatással lesz Észak-Korea és az Egyesült Államok párbeszédére" - mondta Kim De Dzsung.

Számos kommentátor szerint Kim Dzsong Il gesztust tett az Egyesült Államok felé, amely George W. Bush elnök januári beiktatása óta befagyasztotta Észak-Koreához fűződő kapcsolatait.

1998 augusztusában a nemzetközi közösség megborzongott egy észak-koreai ballisztikus rakéta felbocsátásától, amely Japán fölött átrepülve a Csendes-óceánba csapódott. Ezt Washington és Phenjan közötti tárgyalások követték, és 1999 szeptemberében az észak-koreaiak bejelentették rakétakísérleteik felfüggesztését, miután Bill Clinton elnök feloldott néhány, Észak-Koreát sújtó amerikai szankciót. Phenjan akkor azt mondta, hogy a moratórium addig marad érvényben, amíg a Washingtonnal való rakétatárgyalások tartanak. Észak-Korea pénzügyi kárpótlást is követelt fegyvereladásainak beszüntetése fejében.

Persson megismételte, hogy az EU nem próbálja átvenni az Egyesült Államok kulcsszerepét az Észak-Koreával való alkudozásban, de szükség esetén kész nagyobb szerepvállalásra.

(MTI)

Korábban:

(2001. március 3.)