Az új japán kormányfő megalkuvás nélküli reformokat ígér<br/>

Vágólapra másolva!
Koidzumi Dzsunicsiro japán kormányfő hétfőn megalkuvás nélkül végrehajtandó gazdasági, társadalmi és közigazgatási reformokat helyezett kilátásba a parlament előtt megtartott beiktatási beszédében. Szerinte reformok révén Japán kilábalhat a tizenegy éve tartó recesszióból.
Vágólapra másolva!

Koidzumi kormányzati terveiről szóló beszédében folytatta a reformista retorikát, amely a múlt hónap végén a kormányfői posztra segítette, és népszerűvé tette az ország lakossága körében.

"Nincs gazdasági fellendülés strukturális reform nélkül" - hangzik a kulcsszlogen. "Legfontosabb feladatunk a gazdaság helyreállítása valamint olyan társadalom megteremtése, amely tele van önbizalommal és büszkeséggel" - mondta Koidzumi Dzsunicsiro.

A miniszterelnök szerint a legfontosabb feladat a recesszióban lévő japán gazdaság talpraállítása. Ennek megvalósítására kétlépcsős gazdasági reformprogramot vázolt fel. A kormány a rekordnagyságú költségvetési hiányt, illetve állami adósságot új kötvénykibocsátásokkal és az adórendszer reformjával akarja lefaragni. Koidzumi új munkahelyek teremtését ígérte a munkanélküliség enyhítésére. Azt állította, hogy reformintézkedései során nem hajlik majd meg a különböző érdekcsoportok nyomása alatt - írta a Reuters.

Külpolitikai célkitűzései között Koidzumi kiemelte a Kínával folytatott együttműködés erősítését, abban a reményben, hogy Peking a jövőben "építőbb szerepet fog játszani a nemzetközi kapcsolatokban". Az Egyesült Államokhoz fűződő szövetségi viszonyt nevezte a japán külpolitika alapjának, a térségbeli béke és felvirágzás kulcsának. Fontosnak tartja, hogy Oroszországgal elsimítsa a Kuril-szigetcsoport északi szigeteinek hovatartozása miatt fennálló több évtizedes vitát. Koidzumi kifejezte szándékát az Észak-Koreával elkezdett - és időközben megakadt - tárgyalások folytatására, fenntartva közben a jószomszédi viszonyt Dél-Koreával.

A miniszterelnök szerint a japán emberek elvesztették bizalmukat a politikában, ezért a fő belpolitikai cél a bizalom helyreállítása és a széles néprétegek bevonása a döntéshozatalba. Koidzumi javaslatot tett arra, hogy a jövőben közvetlen választással döntsenek a kormányfők személyéről. Fenntartotta korábbi állítását, hogy az 1947-ben elfogadott japán alkotmány bizonyos cikkei felülvizsgálatra szorulnak.

(MTI)